Ukrayna Merkez Bankası, Stellar ile Dijital Para Testine Başlıyor

dijital para birimi stellar blockchaini uzerinde test edilecek

Stellar Geliştirme Vakfı yaptığı bir açıklamayla Stellar Blockchain‘inin, Ukrayna’daki merkez bankası dijital para birimi (CBDC) testlerinde kullanılacağını açıkladı. Ülkenin ulusal para birimi Grivna’nın dijital versiyonu Stellar Blockchain’i ile test edilecek.

FinTech şirketi Bitt ve TASCOMBANK tarafından yürütülen pilot uygulama, Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın onayı ile ülkenin merkez bankası tarafından denetlenecek.

dijital para birimi stellar blockchaini uzerinde test edilecek 2

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov, proje ile ilgili olarak şunları söyledi:

Bu pilot proje, elektronik para ihracı için teknolojik bir temel olarak hizmet edecek. Aynı zamanda Ukrayna’da ödeme ve finansal altyapı inovasyonunu ilerletmek için bir sonraki önemli adım olacak.

Ukrayna’nın Dijital Para Birimi, Stellar Blockchain’inde Test Edilecek

Stellar Blockchain‘i üzerinde Ukrayna’nın ulusal para birimi olan Grivna’nın dijital versiyonu test edilecek. Ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ocak ayında bir merkez bankası dijital para birimi oluşturmak için kripto para birimi XLM ve Stellar Geliştirme Vakfı ile ortaklık kurduğunu duyurmuştu. Öyle ki merkez bankası, şimdi dijital para birimi oluşturmada bir sonraki adımı, pilot uygulama ile atıyor.

TAŞCOMBANK Başkanı Volodymyr Dubey‘in konu hakkındaki düşünceleri şu şekilde;

Sanal varlıkların günlük hayatımız ve ekonomik ortamımız üzerindeki hızla artan etkisi ile bankanın uzun vadeli pazar stratejisinin bir parçası olarak, Blockchain teknolojisinin ve ilgili ürünlerin avantajlarını kullanmak esastır.

Bu düzenlenmiş dijital Grivna, Ukrayna’nın mevcut e-para mevzuatına göre oluşturulacak. Dijital paranın, Ukrayna Ulusal Bankası’nın yetkisi altında, 2022’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
463.704,15 TL 1,85%
ethereumETH/TRY
31.079,74 TL 3,48%
tetherUSDT/TRY
15,83 TL 0,42%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,31%
binance-coinBNB/TRY
4.740,33 TL 0,11%
xrpXRP/TRY
6,47 TL 4,44%
binance-usdBUSD/TRY
15,86 TL 0,03%
cardanoADA/TRY
8,26 TL 6,93%
solanaSOL/TRY
823,32 TL 5,88%
dogecoinDOGE/TRY
1,35 TL 4,55%
Bağlantıyı kopyala