Anasayfa Haberler Ukrayna Kripto Düzenlemelerinde Karar Veremiyor

Ukrayna Kripto Düzenlemelerinde Karar Veremiyor

Ukrayna her ne kadar kripto paralara karşı itici bir güç göstermese de yapıcı bir güç de gösteremiyor...

7
0

Ukrayna kripto paralara karşı sert bir tutum izlemese de ülkede ki birçok kurum farklı önerilerde bulunuyor. Ukrayna Merkez Bankasından bir yetkili bugün yerel bir gazeteye demeç verdi. Mikhail Vidyakin, ülkede kripto paraları düzenleyecek yetkiye sahip çok fazla kurum olduğuna inanıyor. Maliye Bakanlığı, Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu ve Merkez Bankası bu kurumların başında geliyor. Çok başlılığın kripto varlıklara zarar verdiğini ve bazı kurumların yetkilerinin kısıtlanması gerektiğini belirtiyor.

Sunulan Yasa Önerileri ve Taslaklar

Ayrıca Vidyakin, Ukrayna’nın kripto varlıklara karşı daha net bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu da belirtti. Piyasanın büyümesi için dijital varlıklar ile finans sektörünün bir arada ilerlemesi gerektiğine vurgu yaptı. Mevcut düzenlemeler konusunda Ukrayna’da büyük karışıklıklar söz konusu. Ekim 2018 tarihinde Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı, kripto varlıkların faaliyetlerinin sınıflandırılması ve yasallaştırılması için bir yasa önerisi vermişti. Ukrayna parlamantosu ise sanal varlıklar üzerinden işlem yapan bireylerden vergi talebinde bulundu. Taslakta 2020 tarihinden sonra şirketlerden alınacak olan verginin %18 oranına da çıkarılması talebinde bulunuldu.

Mevcut taslakların ve yasa önerilerin hiç biri şuanda hükümet tarafından onaylanmış değil. Ülke bu konuda büyük bir karmaşa içerisinde ve Vidyakin’in de belirttiği gibi çok başlılık söz konusu. Yatırımcılar da bu noktada mağdur ve kafa karışıklığı sebebiyle yatırım oranları geçen yıla oranla düşmüş durumda.