Ukrayna da Resmi Olarak Bitcoin Kabul Edebilir

ukrayna parlementosu

Ukrayna parlamentosu Çarşamba günü Sanal Varlıklar Yasası’nın ikinci okuma sürecindeyken, Ukrayna resmi olarak Bitcoin kabul etme yolunda ilerliyor. 

AIN raporlarına göre, 276 milletvekili tarafından oylanan tasarı, kripto para birimlerini, sahiplerinin ticaret yapmalarına ve yasal olarak beyan etmelerine izin verecek şekilde düzenlemeyi amaçlıyor. 

Yasa onaylanırsa, uluslararası Blockchain şirketleri de ülkede kayıt olma ve faaliyet gösterme fırsatına sahip olacak.

Tasarı, kripto para birimlerini yasal hale getirmenin yanı sıra, dijital para birimlerini korumanın adli ve diğer yollarını onlara sunarak piyasa oyuncularını da yumuşatmayı amaçlıyor.

Önerilen yasa, Dijital Dönüşüm Bakanlığını kripto para piyasasını düzenlemekle görevlendirdi. Ancak, bir dereceye kadar, Ukrayna Ulusal Bankası ve Ulusal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu sektörü denetleyebilir

Başka yerlerde tasarı, ülkedeki kripto şirketlerine lisans vermeye odaklanan Ulusal Sanal Varlıklar Düzenleme Hizmeti (NVARS) adlı yeni bir düzenleyicinin kurulmasını önledi. Ek olarak Mali Eylem Görev Gücü, dijital para birimlerinin mali izlemesini yürütülmesi söz konusu.

ukraine

Ukrayna’da Kripto Para Birimlerini Yasallaştırmanın Faydaları

Yetkililer, tasarının geçmesi halinde kripto para sahiplerinin ve oyuncuların şeffaf bir piyasada faaliyet göstereceklerini belirttiler. 

“Kripto para sahipleri çeşitli avantajlar elde edecek. Kripto para birimleri için yasal bir dayanak olacağından, bir şey olursa en azından sanal servetlerini koruyabilecekler. Ayrıca kripto varlıklarını değiştirme ve beyan etme hakkına da sahip olacaklar. Bu süreç tamamen “şeffaf” olacak.”

 Alex Bornyakov, BT Geliştirme ve Dijital Dönüşümün Bakan Yardımcısı.

Yetkili, mevzuatla kripto para kullanarak mallar için ödeme yapacak doğal bir aracı piyasası olacağını da sözlerine ekledi.

Gelişme, El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak yasal bir ihale olarak kabul etmesinden ancak bir gün sonra geldi. Öyle ki ülkenin hareketi, diğer yargı bölgelerine kripto para birimlerinin yasallaştırılmasını düşünmeye başlamaları için ilham veriyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 384.101,88 TL 1,27%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.989,37 TL 4,03%
cardano
Cardano (ADA) 20,98 TL 7,11%
tether
Tether (USDT) 8,33 TL 0,20%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.451,58 TL 4,32%
solana
Solana (SOL) 1.708,14 TL 26,61%
xrp
XRP (XRP) 9,24 TL 3,00%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,12 TL 3,50%
polkadot
Polkadot (DOT) 238,48 TL 8,26%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,33 TL 0,07%
Copy link
Powered by Social Snap