bitcoinBTC/TRY
1.098.576,18 TL 0,02%
ethereumETH/TRY
58.899,44 TL 1,00%
tetherUSDT/TRY
28,92 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
6.612,51 TL 0,77%
xrpXRP/TRY
17,57 TL 0,97%
solanaSOL/TRY
1.746,41 TL 3,28%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
58.874,57 TL 0,99%
cardanoADA/TRY
10,99 TL 1,36%
dogecoinDOGE/TRY
2,36 TL 0,51%

Paylaş

Üç ülkeden sınır ötesi CBDC testi

Merkez Bankalarindan CBDC Atagi2222

Fransa, Singapur ve İsviçre’nin sınır ötesi CBDC‘leri test ettiği bildirildi. Üç ülkenin buluştuğu Mariana Projesi’nin Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) himayesi altında geliştirildiği belirtildi. Projenin başarı ile sonuçlandığı ancak tamamen deneysel olduğuna vurgu yapıldı.

ABDnin Bir Eyaleti CBDCyi Yasakladi

Üç ülke CBDC’leri test etti

Fransa, Singapur ve İsviçre merkez bankaları ile BIS, sınır ötesi CBDC testi gerçekleştirdi. Proje kapsamında üç ülke kurumsal CBDC ile sınır ötesi ticaret ve mutabakatına yönelik ortak testi sonuçlandırdı.

Mariana Projesinde halka açık blockchain üzerinde merkeziyetsiz finans (DeFi) teknolojisi kullanıldı. Proje kapsamında finansal kurumlar arasında varsayımsal euro, Singapur doları ve İsviçre frangı takas edildi.

Projede ortak bir token standardı üzerinde çalışıldığı belirtildi. CBDC’lerin farklı ağlar arasında sorunsuz aktarımı için köprülerin ve spot döviz işlemlerinin otomatik takas edilmesinin test edildiği aktarıldı.

Projeye ilişkin yapılan açıklamada, katılımcıların sürecin başarı ile sonuçlandığını düşündüğü belirtildi. Daha fazla araştırma ve teste ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapıldı. Projenin tamamen deneysel olduğu ve belirli bir teknolojik çözümü onaylama niyetinde olmadığına dikkat çekildi.

BIS Genel Müdürü Agustín Carstens, merkez bankalarının CBDC ihraç etme hakkına sahip olmadığı ülkelerdeki ulusal yasal çerçevelerin netleştirilmesi gerektiğini söylemişti.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala