bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,931.93 0.03%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,117.31 0.58%
bnb
BNB (BNB) $ 580.29 0.18%
solana
Solana (SOL) $ 173.53 1.78%
xrp
XRP (XRP) $ 0.521502 0.33%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.479974 0.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.153359 1.01%

Üç merkez bankası CBDC testlerine katıldı

Merkez Bankalarindan CBDC Atagi2222

Uluslararası para transferlerinde kullanılan SWIFT‘ten merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili önemli bir açıklama geldi. SWIFT, CBDC test sürecine 3 merkez bankasının dahil edildiğini duyurdu. Ayrıca Sandbox test aşamasına geçildiği de bildirildi.

swift chainlink ortakligini acikladi

SWIFT’ten CBDC açıklaması: Üç merkez bankası katıldı, yeni aşamaya geçildi

SWIFT’ten yapılan açıklamada, üç merkez bankasının CBDC projesinin beta aşamasına katıldığı belirtildi. Hong Kong Para Otoritesi ile Kazakistan Merkez Bankası’nın çalışmalara katıldığı ifade edilirken, üçüncü merkez bankasının ismi açıklanmadı. Açıklamada, bankaların altyapılarını SWIFT’in CBDC çözümü ile entegre ettikleri kaydedildi.

Diğer taraftan SWIFT, Sandbox test sürecinin başladığını da bildirdi. Buna göre testin ilk aşaması mart ayında Royal Bank of Canada, Banque de France, Société Générale, BNP Paribas, Monetary Authority of Singapore, HSBC, Deutsche Bundesbank ve NatWest’in de aralarında bulunduğu 18’den fazla katılımcıyla başladı. Sandbox’ta 12 hafta boyunca 5 binin üzerinde işlem gerçekleştirildi. Şimdi katılımcı sayısı 30’u aşacak. SWIFT, New York Federal Rezerv Bankası ile birlikte bir kurumsal CBDC projesi de dahil olmak üzere CBDC’leri içeren çeşitli projeler oluşturmuştu.

Ağustos ayında sistem üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin yüzde 89’unun bir saat içinde tamamlandığı açıklandı. Buna rağmen uygulamada düzenleyici kontroller, çalışma saatleri ve işlem yoğunluğu nedeniyle ödemelerin yalnızca yüzde 60’ının bir saat için tamamlandığı kaydedildi. SWIFT sistemi, dünya çağında 11 binden fazla finans kurumunu birbirine bağlıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala