bitcoinBTC/TRY
752.293,94 TL 2,00%
ethereumETH/TRY
45.351,05 TL 1,96%
tetherUSDT/TRY
27,47 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.867,78 TL 1,21%
xrpXRP/TRY
13,96 TL 1,90%
usd-coinUSDC/TRY
27,46 TL 0,03%
staked-etherSTETH/TRY
45.345,56 TL 2,07%
solanaSOL/TRY
664,70 TL 0,74%
cardanoADA/TRY
7,19 TL 1,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,48%

Paylaş

Üç merkez bankası CBDC testlerine katıldı

Merkez Bankalarindan CBDC Atagi2222

Uluslararası para transferlerinde kullanılan SWIFT‘ten merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile ilgili önemli bir açıklama geldi. SWIFT, CBDC test sürecine 3 merkez bankasının dahil edildiğini duyurdu. Ayrıca Sandbox test aşamasına geçildiği de bildirildi.

swift chainlink ortakligini acikladi

SWIFT’ten CBDC açıklaması: Üç merkez bankası katıldı, yeni aşamaya geçildi

SWIFT’ten yapılan açıklamada, üç merkez bankasının CBDC projesinin beta aşamasına katıldığı belirtildi. Hong Kong Para Otoritesi ile Kazakistan Merkez Bankası’nın çalışmalara katıldığı ifade edilirken, üçüncü merkez bankasının ismi açıklanmadı. Açıklamada, bankaların altyapılarını SWIFT’in CBDC çözümü ile entegre ettikleri kaydedildi.

Diğer taraftan SWIFT, Sandbox test sürecinin başladığını da bildirdi. Buna göre testin ilk aşaması mart ayında Royal Bank of Canada, Banque de France, Société Générale, BNP Paribas, Monetary Authority of Singapore, HSBC, Deutsche Bundesbank ve NatWest’in de aralarında bulunduğu 18’den fazla katılımcıyla başladı. Sandbox’ta 12 hafta boyunca 5 binin üzerinde işlem gerçekleştirildi. Şimdi katılımcı sayısı 30’u aşacak. SWIFT, New York Federal Rezerv Bankası ile birlikte bir kurumsal CBDC projesi de dahil olmak üzere CBDC’leri içeren çeşitli projeler oluşturmuştu.

Ağustos ayında sistem üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin yüzde 89’unun bir saat içinde tamamlandığı açıklandı. Buna rağmen uygulamada düzenleyici kontroller, çalışma saatleri ve işlem yoğunluğu nedeniyle ödemelerin yalnızca yüzde 60’ının bir saat için tamamlandığı kaydedildi. SWIFT sistemi, dünya çağında 11 binden fazla finans kurumunu birbirine bağlıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala