Twitter’da Veri İhlali İddiası! 200 Milyon Kullanıcının Özel Bilgileri Sızdırıldı

twitterda veri ihlali 200 milyon

Son dönemde hack ve dolandırıcılık olayları bir hayli artış göstermeye başladı. Bu kez çıkan haber 200 Twitter kullancısının özel bilgilerinin sızdırılması. Aralık 2022’nin son haftasında 400 milyon kullanıcının özel bilgilerinin açığa çıktığı bir ihlalin ardından 200 milyon Twitter kullanıcısının e-posta adresleri de dahil olmak üzere özel bilgileri satışa çıkarıldı.

Hacker, 200 Milyon Twitter Hesabını Sızdırıyor

The Washington Post’un haberine göre; 235 milyon kullanıcı verisi saldırganlar tarafından sızdırıldı. CertiK, satışa sunulan veriler arasında kullanıcıların kayıtları ve e-posta adresleri, bir hacker forumu üzerinden yaklaşık iki dolara satışa sunulduğunu iddia etti.

Ayrıca hacker, çalınan verileri iade etmek için daha önce Twitter’dan 200.000 dolar talep etmiş ve talebin yerine getirilmemesi durumunda verilerin ücretsiz olarak yayınlanacağı konusunda uyarmıştı.

twitterda veri ihlali 200 milyon kullanicinin ozel bilgileri sizdirildisdff

235 milyon yayınlanmış kayıt, herhangi bir yerdeki en büyük ihlaller arasında yer alırken, bu, Twitter’da on yıldan uzun bir süredir devam eden güvenlik felaketlerinin yalnızca en sonuncusu. Sık hesap devralma işlemleri, Zatko’nun şirketin ihlal ettiğini söylediği FTC ile 2011’de bir anlaşmaya varılmasına yol açmıştı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
433.556,99 TL 1,51%
ethereumETH/TRY
30.106,92 TL 2,79%
tetherUSDT/TRY
18,83 TL 0,10%
usd-coinUSDC/TRY
18,83 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.728,91 TL 0,92%
xrpXRP/TRY
7,73 TL 0,17%
binance-usdBUSD/TRY
18,83 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 5,37%
dogecoinDOGE/TRY
1,62 TL 1,37%
matic-networkMATIC/TRY
20,28 TL 11,66%
Bağlantıyı kopyala