Twitch Kripto Kumar Yayınlarını Yasakladı

twitch kripto ve kumar yayinlarini yasakladi

Amazon’un sahibi olduğu popüler canlı yayın platformu Twitch, son günlerde kripto para ve kumar yayınlarından dolayı sıkça eleştiriliyordu. Twitch tarafından yapılan son açıklamada, platformda kripto kumar yayınlarının yasaklandığı belirtildi.

Twitch Tepkilerin Ardından Kripto ve Kumar Yayınlarını Yasakladı

Canlı yayın platformu Twitch üzerinde, ülkemizde yasak olsa da uzun bir süredir kumar yayınları yapılıyordu. Bununla birlikte Twitch yayıncıları arasında sahte kripto para birimleri duyurusu ile takipçilerini dolandıran pek çok Twitch yayıncısı bulunuyordu. Son günlerde patlat veren olayların ardından Twitch kullanıcıları bu konularda Twitch’in adım atması gerektiğini sosyal medya platformları üzerinden dile getirmeye başladı.

Twitch tarafından yapılan son açıklamada ise Stake.com, Rolbit ve Duelbits.com gibi “ABD’de veya yeterli tüketici koruması sağlayan diğer yargı bölgelerinde lisanslı olamayan” canlı yayın yapan kumar sitelerinin yasaklanacağı belirtildi. Twitch’in yasaklı siteler arasına eklediği Stake.com, Curacao’da lisanslı bir şirket olarak faaliyet gösteriyordu. Twitch açıklamasında söz konusu yasağın 18 Ekim tarihinde yürürlüğe gireceğini belirtti.

twitch kripto ve kumar yayinlarini yasakladi 2

Yapılan açıklamada, “Slot, rulet veya zar oyunları içeren tüm sitelere bağlantı veya yönlendirme kodlarının paylaşılmasını yasaklarken, bazı kişilerin bu kuralları aştığını ve topluluğumuzu potansiyel zarara maruz bıraktığını gördük” ifadeleri kullanıldı. TwitchTracker verilerine göre yayıncılar tarafından açılan kumar içerikli yayınları izlemek, Twitch üzerinde Epic Games’in Fortnite oyununun izlenmesi kadar popüler durumda.

Twitch yayıncılarının Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleriyle kumar oynaması sonrasında bazı Twitch çalışanlarının bunları teşvik ettiğinin ortaya çıkması, olayları taşıran son damla oldu. Konu hakkında bilgisi olan bir Twitch yayıncısının aktardıklarına göre Stake.com gibi kumar siteleri platform üzerinde büyük bir izlenme sayısına sahip olan yayıncılarla 1 milyon doların üzerinde sponsorluk anlaşması yapıyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
375.821,91 TL 0,19%
ethereumETH/TRY
25.412,05 TL 0,92%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.485,48 TL 0,15%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
9,21 TL 2,42%
binance-usdBUSD/TRY
18,59 TL 0,08%
cardanoADA/TRY
8,05 TL 0,04%
solanaSOL/TRY
632,65 TL 0,34%
dogecoinDOGE/TRY
1,22 TL 0,44%
Bağlantıyı kopyala