Türkiye’de ve Dünyada Haftanın Trend Coinleri! 5 – 11 Kasım

Turkiyede ve Dunyada Haftanin Trend Coinleri 5 11 Kasim

Kripto para sektörü oldukça kritik bir dönemden geçiyor. Öyle ki bu duruma Terra’dan sonra gelen en büyük kriz desek sanıyoruz abartmış olmayız. Bu noktada birçok kripto para düşüşe geçerken, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto yüzde 15’in üzerinde değer kaybı yaşadı. Doğal olarak haftanın trend coin’leri de yaşanan krizde yer alan kripto paralar ile yeniden şekillendi. Gelin haftanın trend olan coin’lerine CoinGecko‘nun listesi ile göz atalım.

Türkiye’de Haftanın Trend Coinleri! 5 – 11 Kasım

Kripto para sektörü oldukça hızlı gelişiyor ve Türkiye bu alanda en aktif olan ülkeler arasında. Ancak bu aktiflik, yaşanan krizler söz konusu olduğunda da kendisini gösteriyor. Birçok yatırımcı sektörü dikkatle takip ederken, yaşanan olayın etkilerini trend’ler listesinde de görebiliyoruz. Geçtiğimiz hafta içerisinde başlayan ve hâlen sıcak olan FTX krizi, haftanın trend coin’leri listesine de kötü yansıtı. FTX krizi ile birlikte oldukça kritik bir düşüş yaşayan Solana (SOL), Türk kripto topluluğu tarafından en dikkatle takip edilen coin oldu. İkinci sırada ise yaşanan kriz sonrası en çok etkilenen token’lardan biri olan STEPN yer aldı. Listenin devamında Aleph Zero yer alırken, FTX’in çöküşü ile deyim yerindeyse çöküş yaşayan FTT yer aldı.

Listenin devamın ise bir önceki krizin kurbanı LUNC, lider kripto Bitcoin ve FC Barcelona Fan Token oldu.

Dünyada Haftanın Trend Coinleri! 5 – 11 Kasım

Sektörün yaşadığı krizin baş sorumlusu olarak görülen FTX, dünyada haftanın trendleri listesinde ilk sıraya oturdu. Ancak bu ilk sıranın ne yazık ki pozitif olmadığını belirtelim. FTT’nin yaşadığı çöküş ile birçok yatırımcı varlıklarının büyük bir bölümünün eridiğini izlerken yoğun tepki ile yanıt verdiler. FTX’in iflasını açıklaması ve CEO Sam Bankman-Fried’in istifasını vermesi ile daha da karanlığa gömülen FTX, beraberinde ayıları da uyandırmış oldu.

Listenin ikinci sırasında ise Türkiye’de olduğu gibi Solana (SOL) yer aldı. Listenin devamında ise sırasıyla Polygon (MATIC), Aptos (APT) ve Hashflow yer aldı. İlginç bir şekilde adının sık sık geçmesine rağmen oldukça iyi performans gösteren BNB ise 6. sırada kendisine yer buldu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
311.962,74 TL 2,37%
ethereumETH/TRY
23.363,37 TL 0,73%
tetherUSDT/TRY
18,49 TL 0,34%
bnbBNB/TRY
5.250,45 TL 3,55%
usd-coinUSDC/TRY
18,50 TL 0,33%
binance-usdBUSD/TRY
18,54 TL 0,28%
xrpXRP/TRY
6,91 TL 4,21%
dogecoinDOGE/TRY
1,73 TL 5,67%
cardanoADA/TRY
6,35 TL 4,66%
matic-networkMATIC/TRY
17,81 TL 9,91%
Bağlantıyı kopyala