Türkiye, Rusya’nın Mir Sistemine Alternatif Arayışında

turkiye rusyanin mir sistemine alternatif arayisinda

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya çeşitli yaptırımlar uygulanmaya başlanmıştı. Yaptırım uygulanan sistemler arasında yer alan Rusya’nın Mir sistemiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye, Rusya’nın Mir sistemine yeni bir alternatif aramak için çalışmalara başladı.

Türkiye Mir Kart Sistemine Alternatif Arıyor

Türkiye, ABD yaptırımlarının ardından Rus ödeme sistemi olan Mir’e alternatif bir sistem arayışında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, Rusya’nın Mir sistemine uygulanan yaptırımlardan kaçınmak adına yeni bir sistemin arayışı içinde olduklarını belirtti. Geçtiğimiz hafta ABD Hazine Bakanlığı, üst düzey Mir yöneticilerine yaptırım uygulamış ve üçüncü taraf kolaylaştırıcıları yasadışı ticaret ve fonlarla ilgili endişeler nedeniyle yaptırımlara maruz kalabilecekler konusunda uyarıda bulunmuştu.

turkiye rusyanin mir sistemine alternatif arayisinda 2

Mir ödeme sistemini kullanan beş Türk bankasından ikisi olan ve ülkemizin de en büyük bankalarından birisi olan Türkiye İş Bankası, Mir ödeme sisteminden çıkacağını belirtmişti. Türkiye İş Bankası’nın bu hamlesinin ardından Denizbank tarafından da yapılan açıklamada, Mir ödeme sisteminden çıkıldığı açıklanmıştı. Konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Mir sistemiyle ilgili kararlarının sıra dışı olduğunu dile getirdi.

Erdoğan açıklamasında, ABD’nin bu kararını eleştirirken, “Bakanlarım alternatifler üzerinde görüşmeler yapıyor, alternatifleri inceliyoruz.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, konuyu tartışmak ve Mir hakkında nihai bir karar vermek adına Cuma günü üst düzey bir ekonomik toplantının gerçekleştirileceğini belirtti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.967,22 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
38.299,95 TL 0,48%
tetherUSDT/TRY
20,15 TL 0,05%
bnbBNB/TRY
6.268,52 TL 0,20%
usd-coinUSDC/TRY
20,14 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
10,46 TL 4,32%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,38%
staked-etherSTETH/TRY
38.265,30 TL 0,51%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,35%
solanaSOL/TRY
427,13 TL 3,00%
Bağlantıyı kopyala