Türkiye, Ethereum Merge’e İlgi Konusunda Üst Sıralarda

Türkiye Ethereum Mergee İlgi Konusunda Üst Siralarda1

Ethereum Blockchain ağında yaşanan devrim niteliğindeki geçiş, küresel olarak takip ediliyor. Binlerce geliştiricinin aktif olarak çalıştığı Ethereum Merge‘ü, birçok ülkeden takipçiye sahip. CoinGecko‘nun araştırmalarına göre ise Türkiye, Ethereum Merge’e ilgi söz konusu olduğunda üst sıralarda yer alıyor.

Türkiye, Ethereum Merge'e İlgi Konusunda Üst Sıralarda
Kaynak: CoinGecko

Türkiye Ethereum Merge ilgi Sıralamasında 7. Sırada Yer Alıyor

Ethereum Blockchain ağı için oldukça kritik bir dönemden geçiyoruz. Bir tarafan düşüş yaşayan piyasalar, diğer tarafta ise gelişimini sürdüren projeler yer alıyor. Türkiye ise bu gelişmelerde aktif olarak rol oynayan ülkeler arasında. Öyle ki Türk kripto topluluğu küresel kripto etkinliklerinde dahi adından sık sık söz ettirmeyi başarıyor. Son olarak kripto para traker’ı CoinGecko‘nun yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye, Ethereum Merge’ü söz konusu olduğunda en ilgili 7. ülke konumunda.

Yapılan araştırmada Ethereum Merge’üne ilgi gösteren ülkelerin başında Singapur geliyor. Toplamda 377 puan alarak listenin zirvesinde yer alan ülkeyi İsviçre ve Kanada takip ediyor. Öyle ki Singapur ve İsviçre, dünya çapındaki Ethereum Merge ve ETH Merge aramalarının toplamının yüzde 16’ının oluşturuyor.

Bununla birlikte PoW’dan PoS’a geçen Ethereum’un da etkisi ile bu araştırmada yer alan ilk 8 ülkede PoW aramaları yüzde 169 daha fazla. Ek olarak PoS söz konusu olduğunda ise ETH ve Ethereum aramalarının da yüzde 40 daha fazla olduğunu görüyoruz.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
351.602,75 TL 1,09%
ethereumETH/TRY
24.712,77 TL 3,08%
tetherUSDT/TRY
18,41 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
18,42 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
5.114,96 TL 2,05%
xrpXRP/TRY
9,21 TL 3,42%
binance-usdBUSD/TRY
18,41 TL 0,24%
cardanoADA/TRY
8,49 TL 0,76%
solanaSOL/TRY
622,82 TL 4,64%
dogecoinDOGE/TRY
1,19 TL 1,85%
Bağlantıyı kopyala