Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yeni Ödeme Sistemini Duyurdu

Abone Ol:google-news
0
12/11/2020

Bir süredir kendi ödeme sistemini geliştirmek için hazırlıklar yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu doğrultuda yapılan hazırlık çalışmalarının sonlandığını açıkladı. TCMB tarafından yapılan açıklamada, farklı banka hesapları arasında saniyeler içerisinde ve haftanın 7 günü, 24 saat para transferi yapmayı sağlayacak Fonların Anlık Sürekli Transferi (FAST) isimli ödeme sistemi duyuruldu.

TCMB’nin yayınladığı basın duyurusunda sistemle Türkiye’nin temel altyapısının güçlendirileceği vurgulanırken şu ifadelere yer verildi:

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

FAST isimli yeni ödeme sistemiyle Türkiye’nin ödeme altyapısı, finansal teknolojilerini ve iş yapış ödemelerini desteklenmesi hedefleniyor. Vatandaşların neredeyse anlık işlem yapmasını sağlayacak sistem, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgilerle kullanılabilecek.

18 Aralık’ta Kullanıma Açılıyor

TCMB’nin paylaştığı bilgiye göre FAST, 18 Aralık 2020’de vatandaşların kullanımına açılacak. Pilot uygulama olarak başlangıç yapacak olan sistemin kademeli bir şekilde geliştirilmesi planlanıyor. Pilot çalışmalardan olumlu sonuç alınması halinde sistemin tüm finans kuruluşlarının kullanımına açılacak.

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.046 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.

https://www.btchaber.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 311.168,60 TL 4,59%
ethereum
Ethereum (ETH) 18.385,14 TL 6,85%
tether
Tether (USDT) 8,47 TL 1,18%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.546,77 TL 7,55%
cardano
Cardano (ADA) 10,35 TL 7,99%
xrp
XRP (XRP) 5,24 TL 5,98%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,51 TL 0,82%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,69 TL 6,62%
polkadot
Polkadot (DOT) 114,81 TL 9,08%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 8,45 TL 1,92%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap