bitcoinBTC/TRY
721.341,61 TL 0,73%
ethereumETH/TRY
43.291,34 TL 1,31%
tetherUSDT/TRY
27,12 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.711,02 TL 0,32%
xrpXRP/TRY
13,85 TL 1,55%
usd-coinUSDC/TRY
27,12 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
43.258,26 TL 1,31%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,11%
cardanoADA/TRY
6,62 TL 1,20%
solanaSOL/TRY
530,72 TL 0,96%

Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yeni Ödeme Sistemini Duyurdu

Turkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi TCMB FAST

Bir süredir kendi ödeme sistemini geliştirmek için hazırlıklar yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bu doğrultuda yapılan hazırlık çalışmalarının sonlandığını açıkladı. TCMB tarafından yapılan açıklamada, farklı banka hesapları arasında saniyeler içerisinde ve haftanın 7 günü, 24 saat para transferi yapmayı sağlayacak Fonların Anlık Sürekli Transferi (FAST) isimli ödeme sistemi duyuruldu.

TCMB’nin yayınladığı basın duyurusunda sistemle Türkiye’nin temel altyapısının güçlendirileceği vurgulanırken şu ifadelere yer verildi:

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir.

FAST isimli yeni ödeme sistemiyle Türkiye’nin ödeme altyapısı, finansal teknolojilerini ve iş yapış ödemelerini desteklenmesi hedefleniyor. Vatandaşların neredeyse anlık işlem yapmasını sağlayacak sistem, telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgilerle kullanılabilecek.

18 Aralık’ta Kullanıma Açılıyor

TCMB’nin paylaştığı bilgiye göre FAST, 18 Aralık 2020’de vatandaşların kullanımına açılacak. Pilot uygulama olarak başlangıç yapacak olan sistemin kademeli bir şekilde geliştirilmesi planlanıyor. Pilot çalışmalardan olumlu sonuç alınması halinde sistemin tüm finans kuruluşlarının kullanımına açılacak.

BTCHaber

BTCHaber

2016’da kurulan BTCHaber, kendi yazar kadrosu ile özgün yazılar ve içerikler üretmekte, yerli ve yabancı kaynakları takip ederek doğruluğu teyit edilmiş sadece önemli ve öne çıkan haberleri sunmaktadır. BTCHaber, kripto para piyasasının her geçen gün büyüdüğü bu dijital çağda yeni yatırım yollarının keşfetmek, gelişmeleri anbean takip etmek ve kullanıcıları doğru bilgiye ulaştırmak için kurulmuş güncel Bitcoin ve diğer kripto paraların konu alındığı haber platformudur.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala