Türk Lirasının 1 Haftalık Performansı

turk lirasinin 1 haftalik performansi 3

Son günlerde Türk lirasının dolar karşısındaki düşüşü tüm Türkiye’nin gündeminde. Türk lirasının bir haftalık performansına bakıldığında Türk lirası Cuma günü en yüksek değeri ile haftayı kapattı. Türk lirası bu hafta milyarlarca dolarlık devlet destekli piyasa müdahaleleri ve hükümetin belirli bazı durumlarda döviz kayıplarını karşılayacağına dair verdiği sözler ile birlikte yüzde 50’den fazla yükseldi. 

Türk Lirasının Bu Haftaki Performansı Nasıl?

Türk lirası bu haftanın başından itibaren dolar karşısında düşüşü devam ederken, Cuma günü yüzde 50 oranında bir artış ile haftayı güçlü bir şekilde kapttı.

Yaşanan hareketli dört günün ardından, lira 1351 GMT’de dolar karşısında yüzde 3 oranında düşerek 11.8’e kadar geriledi. Türk lirası; faiz indirimleri ve enflasyon nedeniyle aylarca süren düşüşün ardından, Pazartesi günü dolar karşısında tarihi en yüksek seviyesi olan 18.4’e kadar çıktı.

turk lirasinin 1 haftalik performansi 2

Bu yükselişin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Pazartesi günü geç saatlerde; hazine ve merkez bankasının dövize çevrilmiş lira mevduatlarının zararlarını tazmin edeceği bir plan açıkladı. Bunun yanında Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye göre, anti-dolarizasyon planı Türkleri 900 milyon dolar değerindeki sabit para birimini liraya çevirmeye teşvik etti.

Brown Brothers Harriman’dan Win Thin, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Konumlandırma ve gizli müdahalenin fiyat hareketini domine etmeye devam edeceğinden şüpheleniyoruz. Lira istikrar kazansa bile, ekonomide hala yerel para birimlerinin değerini aşındırmaya devam edecek güçlü enflasyonist dürtüler var.

Cuma günü Dolar/TL, 11,39 seviyesinde seyrederken, Euro/TL paritesi 12,93 seviyesindeydi. Ayrıca Cuma günün piyasa durumuna dtaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 471.462,79 TL 3,74%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.549,00 TL 6,94%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.930,11 TL 5,30%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,40 TL 0,06%
cardano
Cardano (ADA) 14,37 TL 6,66%
solana
Solana (SOL) 1.273,00 TL 15,75%
xrp
XRP (XRP) 8,06 TL 7,06%
terra-luna
Terra (LUNA) 874,95 TL 0,11%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,11 TL 7,55%
Bağlantıyı kopyala