Tunus Maliye Bakanı: Bitcoin Sahipliği Suç Olmaktan Çıkarılmalı

tunus maliye bakani bitcoin sahipligi suc olmaktan cikarilmali

Tunus Maliye Bakanı Ali Kooli, hafta sonu katıldığı bir televizyon röportajında Bitcoin hakkında konuştu. Kooli, ülkenin kripto para yasalarını değiştirmeyi planladığını ve Bitcoin sahipliğinin suç olmaktan çıkarılması gerektiğini savundu.

Bakanın bu açıklaması, geçtiğimiz Nisan ayında 17 yaşındaki bir Tunuslunun kripto para kullandığı için tutuklanmasının ardından geldi. Olay Tunuslu kripto para topluluğunda öfkeyle karşılandı ve Tunus’ta kripto paralara ilişkin düzenleyici bir netlik olmadığı eleştirilerine neden oldu. 

Afrikalı düzenleyicilerin kripto para karşıtı politikalarına rağmen, Afrikalı kripto para kullanıcıları hızla büyüyor. Paxful CEO’su Ray Youssef konu hakkında yaptığı açıklada Afrika kıtasının kripto para benimsenmesi konusunda dünyaya liderlik ettiğini söyledi. 

Tunus Merkez Bankası Başkanı Marouane el Abassi, geçtiğimiz yıl İsviçre’de düzenlenen bir kripto para konferansına katılmış ve şunları söylemişti:

“Başlangıçta bir teknolojiyi kısıtlamanın bir hata olacağına inanıyoruz… Tunus Merkez Bankası, kendisini Tunus inovasyon ekosisteminde bir kolaylaştırıcı olarak konumlandırmak için stratejik bir seçim yaptı.”

Bu açıklamaya rağmen, ülkede kripto para dostu yasa çıkarma çabaları düşüş gösterdi. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
366.207,79 TL 1,20%
ethereumETH/TRY
25.115,67 TL 0,95%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,07%
usd-coinUSDC/TRY
18,58 TL 0,18%
bnbBNB/TRY
5.335,59 TL 1,54%
xrpXRP/TRY
8,85 TL 9,08%
binance-usdBUSD/TRY
18,57 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
8,07 TL 0,05%
solanaSOL/TRY
645,16 TL 1,78%
dogecoinDOGE/TRY
1,13 TL 0,84%
Bağlantıyı kopyala