Tornado Cash İstismarcısı Harekete Geçti

tornado cash istismarcisi harekete gecti

Kripto para karıştırma hizmeti Tornado Cash, geçtiğimiz aylarda ABD yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD tarafından yaptırım listesine eklenmişti. Geçtiğimiz günlerde hacklenen Tornado Cash’in varlıkları taşınmaya başlandı.

Tornado Cash İstismarcısı ETH ve TORN Tokenlerini Taşıyor

Kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash’in DAO’sunu istismar eden saldırgan, geçen hafta sonu yönetimin ele geçirilmesinden bu yana ilk kez bir dizi işlem yapmak kaydıyla harekete geçti.

Blockchain analiz şirketi olan EtherScan verilerine göre 100 ETH’lik bir işlem, hizmetin fon gizleme sürecinde kullanılan Tornado Cash Router’a gönderildi. Diğer işlem ise DAO’nun yönetim tokenı olan 38,302.57 TORN’dan oluşuyordu.

tornado cash istismarcisi harekete gecti 2

Daha önce de belirttiğimiz üzere, istismarcı bu hafta sonu kötü niyetli bir yönetim teklifinin kabul edilmesinin ardından DAO’yu ele geçirdi. Samczsun takma isimli güvenlik araştırmacısı, istismarın saldırgana yönetim kontrolü sağladığını ancak Tornado Cash’te tutulan fonların çoğunun hırsızlığa karşı korumalı olduğunu dile getirdi.

Son olarak Tornado Cash, Kuzey Kore’nin Lazarus grubu da dahil olmak üzere siber suçlular tarafından kullanıldığı için geçen yıl ABD hükümeti tarafından yaptırıma tabi tutulmuştu.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
602.823,05 TL 3,16%
ethereumETH/TRY
41.703,80 TL 3,46%
tetherUSDT/TRY
23,50 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.686,72 TL 7,01%
usd-coinUSDC/TRY
23,53 TL 0,13%
xrpXRP/TRY
11,86 TL 4,16%
staked-etherSTETH/TRY
41.703,10 TL 3,51%
cardanoADA/TRY
5,87 TL 21,47%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 8,80%
tronTRX/TRY
1,59 TL 12,83%
Bağlantıyı kopyala