Toplam Kripto Para Sayısı 20.000’i Aştı

Toplam Kripto Para Sayisi 20.000i Aşti

Kripto para piyasaları geçtiğimiz 1 içerisinde pek de iyi bir performans sergilemedi. 2022’de yüzde 50’den fazla değer kaybeden piyasalar bir çok yatırımcının sorun yaşamasına neden oldu. Ancak piyasadaki kripto para sayıları hızla artmaya devam ediyor. Öyle ki toplam kripto para sayısı 20.000’i aşmış durumda.

Toplam Kripto Para Sayısı 20.000'i Aştı

Kripto Para Sayısı Hızla Artmaya Devam Ediyor

2008’de Bitcoin‘in ilk whitepaper’ının yayınlanması ile birlikte başlangıç yapan kripto paralar, sayılarını günümüze kadar hızla artırdı. İlk olarak Bitcoin’in kaynak kodunun çok benzer bir şekilde kullanılması ile ortaya çıkan Litecoin (LTC), beraberinde binlerce yeni altcoin’in ortaya çıkmasına vesile oldu.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar yapıları gereği açık kaynak kodlu yazılımlardır. Bu yüzde bu kaynak kodlarını kolay bir şekilde kopyalayıp, manipüle edip yeniden piyasaya sürebilirsiniz. Litecoin örneğinde olduğu gibi birçok kripto para, Bitcoin’de gördükleri eksiklikleri düzelterek veya üzerine eklemeler yaparak binlerce yeni kripto para ortaya çıkardı.

Bunlar arasında en popülerlerinden birisi olan Ethereum, akıllı sözleşmeleri kripto para ve Blockchain ekosistemine entegre eden ilk projeydi. Günümüzde her ne kadar her biri farklı sistemleri desteklemese de binlerce kripto para bulunuyor. Öyle ki kripto para fiyat traker’ı CoinMarketCap’e göre içeriğimizin yazımı itibarıyla 20.004 kripto para mevcut.

Bun noktada bu sayının kesinlikle net bir veriyi yansıtmadığını belirtelim. Bu sayı, CoinMarketCap‘e sunulan kripto paraların sayısıdır. Bu noktada burada listelenmeyen birçok kripto para olduğunu söylesek sanıyoruzki yanılmış olmayız.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.325,96 TL 3,02%
ethereumETH/TRY
34.118,14 TL 3,70%
tetherUSDT/TRY
17,98 TL 0,30%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 1,27%
usd-coinUSDC/TRY
17,96 TL 0,26%
xrpXRP/TRY
6,85 TL 1,17%
cardanoADA/TRY
9,72 TL 1,18%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,03%
solanaSOL/TRY
793,18 TL 5,04%
polkadotDOT/TRY
168,53 TL 1,24%
Bağlantıyı kopyala