Toncoin, Proof of Work ile Son Madenciliğini Gerçekleştirdi

Toncoin Proof of Work ile Son Madenciliğini Gerçekleştirdi

Popüler gizlilik odaklı mesajlaşma uygulaması Telegram’ın kripto para projesi olan Toncoin (TON), her ne kadar tartışmalara konu olsa da gelişimini sürdürüyor. İlk çıkışında TON üretimini Proof of Work (PoW) ile gerçekleştiren Toncoin, son PoW ile TON üretimini bugün erken saatlerde gerçekleştirdi.

Toncoin, Proof of Work ile Son Madenciliğini Gerçekleştirdi

Toncoin Bundan Sonra Proof of Stake ile TON Üretecek

Son TON, 28 Haziran’ın erken saatlerinde çıkarıldı ve Toncoin’in büyük ölçüde Proof of Work (PoW) modelinden Proof of Stake (PoS) modeline geçişinin sinyalini verdi. Halihazırda PoS teknolojisi üzerinde çalışan Ton Blockchain ağı ilk PoS coin’leirni genellikle kullandığı bir coin teklifinin aksine madencilikle sağlandı. Madencilik unsuru, sadece birkaç katılımcının önemli sayıda TON biriktirmesini engellemek amacıyla yapılmıştı.

Konu hakkında açıklama yapan TON Vakfı şunları kaydetti:

“PoW konsensüs mekanizmalarında, uygun donanıma sahip herkes bir madenci olabilir ve bir ağdaki katılımcılar arasında dürüst ve eşit bir token dağılımı yaratabilir”

Toncoin ve çevresindeki ekosistemin koruyucuları olan TON Vakfı, bu kombinasyona “ilk çalışma kanıtı” (IPoW) mekanizması olarak atıfta bulundu ve PoW ile PoS arasında her iki dünyanın en iyi yaklaşımını yarattığını iddia etti.

Bitcoin ağı tarafından kullanılan mekanizma olan PoW, enerji yoğun ve yavaş olması, pahalı hale getirmesi ve işlemlerin doğrulanması için çok zamana ihtiyaç duyması gibi dezavantajlara sahip konumda. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) ise benzer bir şekilde PoS modeline geçmek için aktif olarak çalışıyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
386.908,77 TL 7,75%
ethereumETH/TRY
30.814,14 TL 7,86%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,18%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.147,95 TL 5,41%
binance-usdBUSD/TRY
17,98 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
6,11 TL 9,57%
cardanoADA/TRY
8,48 TL 11,39%
solanaSOL/TRY
674,70 TL 7,94%
dogecoinDOGE/TRY
1,27 TL 12,13%
Bağlantıyı kopyala