Anasayfa Ekonomi Ticaret Savaşı Sona Erdi

Ticaret Savaşı Sona Erdi

ABD Başkanı Trump, attığı tweetle ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaşın sona erdiğini duyurdu...

0

ABD ile Çin arasında ki ticaret savaşı teknoloji, finans, sanayi ve otomotiv dünyasını derinden etkilemiş durumda. İki ülkenin birbirlerine yaptıkları yaptırımlar şirketleri olumsuz etkiliyordu. Şirketlerin satışlarının düşmesi sebebiyle de hali hazırda birçok risk barındıran kripto borsasından çıkışlarda hızlandı.

Ticaret Savaşı Sona Erdi

Trump’ın attığı tweetle birlikte savaşın artık sona erdiği resmi ağızdan kanıtlanmış oldu. Trump iki ülke arasında ki anlaşmanın iyi ilerlediğini ve çok kapsamlı bir anlaşmanın kısa sürede imzalanacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından ise ABD borsalarında da hareketlilikler yaşandı. Dow Jones Borsasında yukarıya doğru işlemler başlarken Nasdaq’da da benzer artışlar yaşandı.

2019 yılından birçok yatırımcı umutlu. Bu haberin gelmesi ile birlikte de yıl başladığında piyasalar hareketlenecektir. Normalde son çeyrekte yaşanan artışın bu yıl yaşanmaması yatırımcıları ve toplulukları üzse de rallinin ilk çeyrekte olmasa bile Mart sonrası başlayacağı muhtemel.

Savaşın bitmesi ile birlikte piyasaların ilk çeyrekten sonra düzelmesi ve kurumsal yatırımcıların pazara tekrardan dönmesi bekleniyor. Şuanda piyasada hareketlilik olmasa da bazı uzmanlardan şirketlerin alım pozisyonlarını girdiği bilgisi geldi. SEC’in ETF kararlarını onaylanması durumunda da ralli resmi olarak başlayacaktır.