Anasayfa Blockchain Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Teknolojisi Hakkında Konuştu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain Teknolojisi Hakkında Konuştu

Türkiye'de Blockchain teknolojisini benimseyen ülkeler arasında katıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan teknolojiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu...

0
Blockchain Türkiye

Kripto paraların arkasındaki ve geleceğin teknolojisi olarak görülen Blockchain, gelişimini etkin bir şekilde sürdürüyor. Ayrı bir sektör haline gelen Blockchain, küresel finans sistemindeki yerini yavaş yavaş alırken, geleneksel finans sitemini de değiştirmeye başlamış durumda. Sadece finans oyuncularının da değil dünya genelindeki birçok devlet kurumunun da Blockchain teknolojisine olan ilgisi bir hayli yüksek. Türkiye bu konuda sessizliğini koruyordu ki sonunda beklenen hamle geldi. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Blockchain teknolojisini benimseyen kurumlar arasındaki yerini bugün itibariyle aldı.

İhracat ve İthalat İşlemleri Hiç Olmadığı Kadar Hızlı Gerçekleşecek

Ticaret Bakanı Pekcan

HaberTürk’ün haberine göre, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Blockchain teknolojisini hakkında önemli açıklamalar yaptı. Bakanın açıklamaları teknolojinin ülkemizde nasıl karşılanması gerektiğini gözler önüne seriyor. Bakanlık olarak Blockchain teknolojisi hakkında yaptıkları çalışmaları aktaran Pekcan, çalışmalarının gelecekte de devam edeceğini belirtiyor. Pekcan, teknolojinin ihracat ve ithalatta kullanılacağının sinyallerinin verirken, teknoloji sayesinde ihracat ve ithalat işlemlerinin hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşeceğini belirtiyor.

Teknolojinin avantajlarından övgüyle bahseden Pekcan, dünyada yaşanan gelişmelere de değinmeden geçmiyor. Blockchain teknolojisinin uluslararası ticaretteki birçok engeli ortadan kaldıracağı tezini savunan Pekcan, bakanlığın sektördeki oyuncularla yürüttüğü çalışmalara değiniyor. 9 Ocak’ta Kamuda Blockchain Konferansı düzenleneceğini aktaran Pekcan, Blockchain Türkiye Platformu ile bakanlık arasında bir mutabakat zaptının imzalanacağını açıkladı. Mutabakat zaptı ile işbirliğinin kurumsallaşacağının altını çizen Pekcan, kamuda Blockchain stratejisinin oluşturulması adına temel olması hedeflenen konferansa 30’dan fazla kamu kurum ve kuruluşun katılmasını beklediklerini ifade ediyor.