Thodex’in Kurucusu Faruk Fatih Özer Türkiye’ye İade Edilecek

Thodexin Kurucusu Faruk Fatih Ozer Turkiyeye Iade Edilecek

Kripto para borsalarının gündemde olduğu bu günlerde gelişmeler ardı ardına gelmeye devam ediyor. Bir taraftan FTX krizi sürerken diğer taraftan merkeziyetsiz borsalar üzerinde işlemler de artmaya başladı. Son olarak da binlerce kişiyi dolandırdığı gerekçesiyle yargılanan Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in Arnavutluk’tan Türkiye’ye iadesi için karar verildi.

Thodex’in Kurucusu Faruk Fatih Özer Türkiye’ye İadesi için Karar Alındı

Binlerce kişiyi dolandırması ile gündeme gelen Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in bir süredir Türkiye’ye iadesi isteniyordu. Birkaç kez ertelenen duruşma ve hazırlanan tutanaklar sonunda amacına ulaştı ve Faruk Fatih Özer‘in Arnavutluk’tan Türkiye’ye iadesi için karar verildi.

Kırmızı bültenle aranan Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos tarihinde Arnavutluk’ta şafak operasyonu ile yakalanmıştı. Devamında ise Elbasan Asliye Mahkemesi, Özer’in tutukluluğunun devamına karar vermiş, süreç sonrasında Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı. Bu iade her ne kadar ertelense de sonunda karar kesinleşti.

Son olarak  Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
318.991,07 TL 1,19%
ethereumETH/TRY
23.794,73 TL 2,39%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.435,51 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
18,66 TL 0,12%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,06%
xrpXRP/TRY
7,26 TL 0,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,94 TL 3,85%
cardanoADA/TRY
6,03 TL 1,00%
matic-networkMATIC/TRY
17,12 TL 1,33%
Bağlantıyı kopyala