bitcoinBTC/TRY
1.269.103,07 TL 1,52%
ethereumETH/TRY
68.239,46 TL 0,19%
tetherUSDT/TRY
28,96 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
6.969,19 TL 3,09%
xrpXRP/TRY
19,72 TL 5,67%
solanaSOL/TRY
2.196,17 TL 5,28%
usd-coinUSDC/TRY
28,96 TL 0,08%
staked-etherSTETH/TRY
68.225,28 TL 0,13%
cardanoADA/TRY
18,06 TL 25,40%
dogecoinDOGE/TRY
2,96 TL 5,04%

Paylaş

Thodex’in Kurucusu Faruk Fatih Özer Türkiye’ye İade Edilecek

Çiğdem Ceylan’ın sunumuyla Kripto Bülten’de bu hafta Thodex’in Kurucusu Faruk Fatih Özer ve FTX borsasının batışı ile birlikte iflasını açıklayan bir başka şirket konu edildi.

Elon Musk bu kez Bitcoin açıklamasıyla dikkat çekti. Musk, “Bitcoin başaracak ama uzun bir kış olabilir.” dedi.

Kışın sonu gerçekten bahar olur mu, bilinmez ama şu sıralar kripto para piyasası, FTX krizinin ardından zor günlerden geçiyor. Bununla birlikte, birçok şirketten de geçtiğimiz haftadan bu yana peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ancak gözler bir süredir “crypto.com”daydı. Beklenen açıklama CEO Kris Marszalek’ten geldi. “FTX’ten 990 milyon dolar kurtardık” diyen Marszalek, borsanın bu süreçte yalnızca 10 milyon dolar kaybettiğini belirtti.

Bu konuda bir açıklama da ödeme devi Visa’dan geldi. Visa, FTX ile ortaklığını sonlandırdığını duyurdu.

Şu aşamada darbe alan tek mecra FTX değil elbette, borsa ile teması olan şirketler en az zararla kurtulmanın derdinde ama bu çaba yangın yerine kovayla su taşımaya benziyor malesef… Yakın zamanda FTX ile bir kredi satın alma anlaşması imzalayan ve geçtiğimiz günlerde operasyonlarını süresiz olarak durduran BlockFi, iddialara göre iflasa hazırlanıyor.

Binlerce kişiyi dolandıran Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer, Arnavutluk’tan Türkiye’ye iade edilecek. Özer ile birlikte 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme” ile “dolandırıcılık” suçlarından 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar hapis cezası isteniyor.

2023’te Geliyor!

Nike, Web3 alanında kendi platformunu oluşturmak için düğmeye bastı. “.Swoosh (nokta swoosh)” olarak adlandırılan platform, şimdilik beta sürümünde olacak ancak ilk dijital koleksiyonunu gelecek yıl piyasaya sürmesi bekleniyor. “.Swoosh (nokta swoosh)”, Nike hayranlarının sanal öğeler toplamasına ve hatta birlikte yeni içerikler oluşturabilmesine imkan sağlayacak.

Sanal dünyaya geçiş adım adım gerçekleşirken, Apple karma gerçeklik gözlüğünde sona yaklaştı. 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretim bandına inmesi beklenen gözlük hakkında daha detaylı bilgilerin önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.

ABD’li bankacılık devleri dijital dolar testlerine başladı. Programa katılan küresel bankalar arasında Citigroup, HSBC Holdings, Mastercard ve Wells Fargo’nun yanı sıra New York Merkez Bankası’nın inovasyon merkezi de yer alıyor. Testlerin sonucunda, ortak bir veri tabanında dijital dolar kullanan bankaların, işlem hızlarının artırılması hedefleniyor.

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir

Beyza Nur Kızıldemir 6 Temmuz 1997 tarihinde Bursa’da dünyaya geldi. İlkokul, ortaokul ve lise yıllarını Bursa’da geçirdi. Şu an İstanbul’da yaşıyor. Çocukluğundan bu yana tiyatro, müzik, sinema ve edebiyata ilgi duydu, zaman zaman bu branşlarda eğitimler aldı. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu olan Beyza, aynı zamanda Gazetecilik bölümü ile de çift anadal yaptı. Öğrencilik yıllarında üniversitenin resmi yayın organı İletim Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalıştı. Aynı yıl Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde editör stajını tamamladı. Eğitim ve iş hayatı daima iç içe olan Beyza, satış danışmanlığından garsonluğa kadar pek çok iş tecrübesi edindi ve hayatı tanıdı. Work and Travel programıyla 3 buçuk ay ABD’de yaşadı. Mezun olduktan sonra Akşam Gazetesi’nde profesyonel meslek hayatına adım attı. Burada SEO editörü ve gündem editörü olarak toplamda yaklaşık 2 yıl görev aldı. Farklı sektörlerde deneyim edinme arzusuna kapılan Beyza, Günışığı Kitaplığı’nın basın tanıtım sorumluluğunu üstlendi. Yazma sevdası ağır basınca da medyaya dönüş yaptı. Bir dönem Fil'm Hafızası'nın haber editörleri arasında yer alan Beyza, geleneksel ve dijital medyada edindiği tecrübeler sayesinde her konuda yazabilme yetisi kazandı. Farklı mecralarda yazıları yayınlandı. Dijital varlıkların, biz istesek de istemesek de geleceğin ekonomisini yönlendireceğine inanıyor. Kripto sektörünün kendi içinde yarattığı dilin, her kesimden okur tarafından anlaşılması için çalışan Beyza, mevcut durumda BTC Haber, Coinkolik ve CoinBilgi'de SEO editörü görevini yürütüyor. Ayrıca farklı kurumlara freelance olarak içerik üretiyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala