Thodex Soruşturması için Başsavcılık’tan Rapor Talebi!

thodex sorusturmasi icin bassavciliktan rapor talebi

Thodex soruşturması kapsamında yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, konuyla ilgili Ticaret Bakanlığına bir yazı gönderdi. Bu yazı kapsamında, Thodex şirketinin değerlendirilmesi için bir rapor hazırlanması talep edildi.

Thodex’in kurucusu ve yöneticisi olan Faruk Fatih Özer‘in Arnavutluk’ta olduğu tespit edildi. Özer’in iadesi istendi. Savcılık, şüphelilerin sahip olduğu kripto para birimlerini, Binance’e aktardığını da tespit etti. Şüpheli isimlerin başında tabii ki Faruk Fatih Özer yer alıyor.

Thodex Soruşturması Devam Ediyor

Thodex soruşturması ile ilgili konuyu, bugün, Sabah Gazetesi’nden Arzu Kaya ele aldı. Kaya, savcılığın, şüphelilerin Binance’teki kripto paralarına el konulmasını talep ettiğini söyledi. Hatta bunun için Binance ile yazışmalar da yapıldı. Toplamda 6 tutuklu ve hakkında adli kontrol bulunan 27 şüphelinin olduğu dosyada, Thodex şirketinin ve tüm şüphelilerin parasına el konuldu. Bu miktar toplamda 30 milyon 100 bin 78 TL.

thodex sorusturmasi icin bassavciliktan rapor talebi 2

Şimdi Sırada Zarar Tespiti Var

Başsavcılık, soruşturma kapsamında, Ticaret Bakanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi ve Vergi Dairesi Başkanlığına da yazı gönderdi. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığından, Thodex’in vergi suçları açısından değerlendirilmesi istendi.

MASAK’tan ise kara para aklama suçu yönünde inceleme talep edildi. Hazine ve Sermaye Piyasası İşlemleri Operasyon Birimi’nden de Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde inceleme talep edildi.

Savcılık diğer taraftan Vergi Dairesi Başkanlığı ile de temas halinde. Şirketin vergi kaçırıp kaçırmadığı konusunda da rapor istendi.

Gelecek olan tüm yanıtların ardından, dosyada bulunan 1.500 mağdurun zarar tespiti yapılacak.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 375.040,07 TL 2,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 25.964,09 TL 2,20%
tether
Tether (USDT) 8,86 TL 0,48%
cardano
Cardano (ADA) 18,69 TL 0,44%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.291,64 TL 10,13%
xrp
XRP (XRP) 8,53 TL 4,43%
solana
Solana (SOL) 1.224,66 TL 4,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,86 TL 0,38%
polkadot
Polkadot (DOT) 250,99 TL 3,43%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,80 TL 2,53%
Copy link
Powered by Social Snap