The Economist’in NFT’si “DeFi Rabbit Hole” 419 Bin Dolara Satıldı

ekonomistin nftsi defi rabbit hole 419 bin dolara satildi

The Economist, meşhur kapağını kısa bir süre önce NFT olarak satışa sunmuştu. “DeFi Rabbit Hole” isimli NFT eseri, bugün 99.9 Ethereum (ETH), yani yaklaşık olarak 419.000 dolara alıcı buldu.

NFT’de, Web3 çağı için yenilenen “Alice Harikalar Diyarında”dan Sir John Tenniel’in orijinal bir illüstrasyonunu tasvir ediyor. Ek olarak bu satış, 178 yıllık uluslararası yayının NFT’lere yaptığı ilk baskı olma özelliği taşıyor.

The Economist, bu müzayedeyi çalışanlarının ve okuyucularının NFT’lerin vaadini ve gerçeklerini daha iyi anlamasını sağlayacak bir deney olarak değerlendirdi:

“İster kendi kendini süren arabalar ister gen terapileri olsun, teknolojinin dünyayı değiştirme potansiyeli hakkında her zaman yazdık. NFT’ler ve üzerinde oturdukları kripto altyapısı, finansı değiştirebilir. Kendi NFT’mizi basıp satarak, bunu ilk elden deneyimliyoruz.”

ekonomistin nftsi defi rabbit hole 419 bin dolara satildi

The Economist’in NFT’si Büyük İlgi Topladı

İngiltere kökenli görsel sanatçı olan Hen Justin Metz ve tasarımcımız Graeme James, The Economist‘in 18 Eylül’deki kapağını yaratmak için derginin geçmişlerine göz atıyor. Özellikle Sir John Tenniel’in 1865’te yayınlanan “Alice Harikalar Diyarında” için ünlü illüstrasyonlarından ilham alınmış durumda.

Ek olarak Ekonomist, geçmişini NFT’leştiren ilk dergi değil. Öyle ki Mart ayında New York Times‘ın bir sütunun NFT’sini 562.000 dolara sattığını görmüştük. TIME‘ın ise bu yılın başlarında birden fazla dijital kapak NFT’si sattığını hatırlatalım.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 761.450,24 TL 4,43%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.113,03 TL 6,64%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.229,51 TL 9,12%
tether
Tether (USDT) 12,87 TL 0,04%
solana
Solana (SOL) 2.763,08 TL 4,00%
cardano
Cardano (ADA) 22,14 TL 6,08%
xrp
XRP (XRP) 13,52 TL 3,16%
polkadot
Polkadot (DOT) 519,74 TL 4,02%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,87 TL 0,21%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,91 TL 4,77%
Bağlantıyı kopyala