Tether’ın (USDT) Piyasa Değeri 50 Milyar Doları Aştı

tetherin usdt piyasa degeri 50 milyar dolari asti

Tether (USDT) stablecoin’inin piyasa değeri 50 milyar doları aştı. Bu dolaşımda olan ve her biri ABD doları destekli USDT miktarının 50 milyarı geçtiği anlamına geliyor.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“İnanılmaz derecede önemli bir kilometre taşı. Tether’in başarısı, bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) ve geleceğin bir bankacılık sistemi için bir plandır.”

Bununla birlikte The Block verileri, Tether’in Tron blokzincirindeki ihracı veya arzının Ethereum’u aştığını ortaya koyuyor. Tron’daki dağıtım 26 milyar dolarken, Ethereum’daki dağıtım ise 24.4 milyar dolar civarında yer alıyor. Ardoino daha düşük işlem ücretleri ve hızlı onay süreleri nedeniyle Tron’daki Tether’in tercih edildiğini söylüyor. 

tetherin usdt piyasa degeri 50 milyar dolari asti 2
Kaynak: The Block

Block verileri ayrıca, Tron tabanlı Tether tedarikinin çoğunun Binance, Huobi ve OKEx’te olduğunu ortaya koyuyor. Bu, bu borsaların kullanıcılarının USDT ile işlem yapmayı tercih ettiği anlamına geliyor. 

Tether’e göre USDT, fiat banka havalelerine kıyasla daha ucuz ve kredi kartları ve geleneksel ödeme sistemlerine kıyasla daha hızlı. Şirket, alım satımın yanı sıra, USDT’nin önde gelen kullanım alanlarının ödemeleri, havaleleri ve merkeziyetsiz finansmanda (DeFi) kullanımını içerdiğini söylüyor.

Block verilerine göre Tether, yaklaşık %66’lık pazar payı ile piyasadaki en büyük stabilcoin olmaya devam ediyor. Bunu sırasıyla yaklaşık %17 ve %9 payla USDC ve BUSD stablecoin’leri takip ediyor.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 383.494,58 TL 0,77%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.702,32 TL 0,65%
cardano
Cardano (ADA) 19,79 TL 0,13%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,17%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.252,02 TL 0,90%
xrp
XRP (XRP) 8,51 TL 2,53%
solana
Solana (SOL) 1.254,15 TL 2,72%
polkadot
Polkadot (DOT) 278,46 TL 0,75%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,63 TL 0,17%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,93 TL 0,89%
Copy link
Powered by Social Snap