bitcoinBTC/TRY
1.090.841,64 TL 0,43%
ethereumETH/TRY
59.320,50 TL 0,92%
tetherUSDT/TRY
28,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.585,06 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
17,50 TL 0,58%
solanaSOL/TRY
1.703,58 TL 1,21%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
59.250,16 TL 0,87%
cardanoADA/TRY
10,84 TL 1,96%
dogecoinDOGE/TRY
2,39 TL 1,97%

Paylaş

Tether: USDT Belgelerini Vermeyi Zaten Kabul Etmiştik

Tether USDTyi Belgelerini Vermeyi Zaten Kabul Etmistik

Küresel düzenleyici baskısı günden güne artmaya devam ediyor. Son dönemde şirketlere yeni lisans zorunlulukları getiren düzenleyiciler, söz konusu stablecoin‘ler olduğunda da oldukça şüpheci davranabiliyorlar. Bu noktada en çok göze çarpan stablecoin’lerden biri de şüphesiz USDT oluyor. Kısa bir süre önce mahkeme tarafından Tether‘den USDT’yi destekleyen mâli verilerin talep edildiğini paylaşmıştık. Son olarak Tether’den ise oldukça ilginç bir cevap geldi: Belgeleri vermeyi zaten kabul etmiştik.

Tether USDTyi Belgelerini Vermeyi Zaten Kabul Etmistik

Tether USDT’yi Destekleyen Belgeleri Vermeyi Zaten Kabul Ettiklerin Söyledi

Stablecoin’ler kripto sektörünün en tartışmalı varlıkları arasında yer alıyor. Bu varlıkları neyi temsil ettiği, depeg olmayacağına nasıl garanti vereceği ve bu varlıkları nasıl desteklediklerine yönelik birçok soru işareti yer alıyor. Bazı stablecoin’ler yapıları gereği bu varlıkları Fiat varlıklar ile destekleseler de USDT gibi stablecoin’ler yeterince şeffaflık içermiyor.

Bu noktada piyasa manipülasyonu yaptığına dair Tether’e açılan dava derinleşmeye başlarken USDT‘nin nasıl desteklendiğine dair mâli belgeler istenmişti. Tether ise bu iddiaların birer komplo teorisi olduğunu, söz konusu belgeler olduğunda ise hâlihazırda bu verileri vermeyi çoktan kabul ettiklerini açıkladı. Açıklamayı ise stemli olarak şu şekilde bitirdi:

“Her zamanki gibi, zamanı gelince davacıların asılsız davalarından vazgeçmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz”

Bu noktada Tether’in varlıklarını nasıl desteklendiğine dair halen resmi bir rapor yayımlamadığını ve Bitcoin’in fiyatının şişirilip piyasanın manipüle edildiği iddialarının tamamen yalanlanmadığını belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala