Tesla Satışları, Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

tesla satislari bitcoini nasil etkiler

Birçok önemli şirketin tepe ismi kripto varlıklarla ilgileniyor. Tesla CEO’su Elon Musk da onlardan biri. Dünyaca ünlü elektrik araç devi Tesla’nın başı şu sıralar lityum pil sıkıntısıyla dertte. Tesla satışları bu yüzden düşüş yaşayabilir. Bu durumda Bitcoin’in de etkileneceği düşünülüyor.

Tesla Satışları Yavaşlarsa Bitcoin’e Ne Olur?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, yakın gelecekte çevre dostu otomobillere olan talebin artmasıyla, lityum iyon pillerin tedariğinde sıkıntıya düşebilir. GlobalData’nın raporuna göre, 2026 yılına kadar elektrikli araç üretiminin yılda 12,7 milyon otomobili aşacağı düşünülüyor. Bu arada Tesla’nın elektriklilerinin çoğu da Çin’de üretiliyor.

tesla satislari bitcoini nasil etkiler 2

Doğal lityum minerallerinin nispeten bol olduğu ülkeler arasında Çin de yer alıyor. ancak, lityum hammaddesi üretiminin tam kapasiteye ulaşması uzun yıllar sürüyor. Bu da hammaddeden kullanılabilir lityuma kadar üretim süreçlerinde darboğazlar oluşturuyor. Üretimde yaşanan gecikmeler artan taleple bir araya gelince, arzlar da yüksek fiyatlarda kalacak. Bu da muhtemelen Tesla satışları için aşağı yönlü bir hareketin başlangıcı olacak. Çünkü, son kullanıcı tarafından yapılan satın almalar azalacak.

Şimdi gelelim bunun Bitcoin‘i nasıl etkileyeceğine.

İlk olarak şunu hatırlamak gerekiyor ki Tesla, MicroStrategy’nin ardından Bitcoin tutan halka açık en büyük ikinci şirket.

Batarya tedarik zincirindeki sorunlar nedeniyle Tesla elektrikli araç satışlarının yavaşlaması şirketin, 48.000 Bitcoin’inden bir kısmını satmak zorunda kalmasına neden olabilir. Hatırlarsak şirket, bu yaz bir likidite testi olarak sahip olduğu Bitcoin’in yüzde 10’unu satmıştı.

Geçen hafta da Elon Musk, Tesla hisselerinin yüzde 10’unu sattı, bunun sonucunda fiyat yüzde 15’ten fazla geriledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 758.746,63 TL 3,20%
ethereum
Ethereum (ETH) 57.972,05 TL 5,85%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.209,42 TL 8,62%
tether
Tether (USDT) 12,87 TL 0,34%
solana
Solana (SOL) 2.699,74 TL 2,14%
cardano
Cardano (ADA) 21,89 TL 2,89%
xrp
XRP (XRP) 13,52 TL 2,20%
polkadot
Polkadot (DOT) 508,28 TL 2,72%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,87 TL 0,23%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,87 TL 2,21%
Bağlantıyı kopyala