Terra Manipülasyon İçin 3.6 Milyar Dolarlık Varlığı Kullanıyor

terra manipulasyon icin 3 6 milyar dolarlik varligi kullaniyor

Terra Blockchain ekosisteminin stablecoin projesi olan TerraUSD’nin (UST) geniş çapta olan çöküşü pek çok sorunları ve soruları beraberinde getirmişti. Şirketin kurucusu olan Do Kwon ile ilgili ortaya çıkan son bilgilere göre Terra’nın potansiyel olarak fiyat manipülasyonu yapmak için 3.6 milyar dolarlık bir stablecoin’i bulunuyor.

Terra’nın Manipülasyon İçin Kullandığı Stablecoinlerin Değeri Belli Oldu

Altoritma tabanlı stablecoin projesi olan TerraUSD (UST) çöküşle birlikte pek çok kişinin stablecoinlere olan güveni sarsılmıştı. Devletler stablecoinler hakkında düzenlemelere hız verirken ilk olarak Japonya bu konuda adım atmış ve sonrasında Avrupa Birliği stablecoin konusu ile ilgili bazı düzenlemeler üzerinde çalışmaya başlamıştı.

terra manipulasyon icin 3 6 milyar dolarlik varligi kullaniyor 2

Yapılan son araştırmaya ve 28 Haziran’da yayınlanan bir makaleye göre, Terra Labs’ın merkezi ve merkezi olmayan finans (DeFi) borsalarında fiyat manipülasyonu ve kara para aklama için kullanılabilecek USDT ve UST olarak 3.6 milyar dolara yakın varlığının olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma esnasında CoinDesk Korea, Blockchain güvenlik şirketi olan Uppsala Security ile birlikte çalıştı ve 7 Mayıs 2022 tarihinde sonra Terra’nın çöküşünü araştırmak için zincir üstü veri adli teknikleri kullandı. Çöküşün içeride gerçekleşen bir işlemin sonucu olabileceğinin ortaya çıkmasının yanında yaklaşık 3.6 milyar dolar değerindeki açıklanamayan fon akışının izlenmesi için de ek zincir üstü veri analizi gerçekleştirildi.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
386.713,45 TL 8,18%
ethereumETH/TRY
30.750,47 TL 8,81%
tetherUSDT/TRY
18,08 TL 0,02%
usd-coinUSDC/TRY
18,08 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.176,25 TL 5,34%
binance-usdBUSD/TRY
18,10 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
6,16 TL 9,28%
cardanoADA/TRY
8,46 TL 11,53%
solanaSOL/TRY
673,72 TL 8,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 10,82%
Bağlantıyı kopyala