Tencent, Yeni Yatırımları ile Birlikte Metaverse’e Göz Kırpıyor

Tencent Genişletilmiş Gerçeklik Teknolojisine Yatirim Yapiyor

Bir dönem Google Glass ile birlikte hızlı bir popülariteye ulaşan artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, aradan geçen yıllar sonrasında çok niş bir kesim tarafından kullanılır hâle geldi. Ancak son dönemde metaverse ve sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesi ve sektör aktörlerinin büyük adımlar atması, sektörün yeniden canlanmasını sağlamış durumda. Bir taraftan teknoloji devleri Apple ve Samsung gibi şirketler AR ve VR karışımı ürünlerini hazırlarken, oyun sektöründen de önemli atılımlar gelmeye devam ediyor. Son olarak oyun devi Tencent, 4-5 yıl içinde genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojilerini (metaverse) keşfetmek için birçok fırsat gördüğünü ve uzayı keşfetmeye odaklanan bir birim kurduğunu söyledi.

Tencent Genişletilmiş Gerçeklik Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Tencent Genişletilmiş Gerçeklik Teknolojisine Odaklanacak

Tencent oyun sektörünün en önemli isimleri arasında yer alıyor. Bünyesinde Epic Games, Riot Games, Ubisoft, Miniclip, Discord ve Rockstar Games gibi popüler geliştiricileri barındıran şirket, oyun sektörü söz konusu olduğunda adından sıkça söz ettiriyor.

Son dönemde metaverse odaklı projelere yaptığı yatırımlar ile birlikte gelecek vizyonunun sinyallerini veren Tencet’in oyun şefi Steven Ma, genişletilmiş gerçeklik hakkında şu ifadelere yer verdi:

“Önümüzdeki 4-5 yıl içinde yazılım, içerik, sistemler, SDK araçları, donanım ve diğer bağlantılarda aktif olarak deneme yapma fırsatını yakalamayı ve endüstride kıyaslama olabilecek sanal gerçeklik deneyimleri yaratmayı umuyoruz”

Son olarak genişletilmiş gerçekliğin çoğu kişinin internetin bir sonraki yinelemesini düşündüğü sürükleyici bir sanal dünya olan metaverse sektörünün yapı taşları olarak görülen sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi sürükleyici teknolojilerin bir birleşimi olduğunu belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
435.333,66 TL 6,17%
ethereumETH/TRY
33.717,96 TL 12,17%
tetherUSDT/TRY
17,93 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,24%
bnbBNB/TRY
5.925,89 TL 4,85%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 3,90%
cardanoADA/TRY
9,69 TL 6,16%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,17%
solanaSOL/TRY
769,69 TL 8,71%
polkadotDOT/TRY
170,15 TL 10,37%
Bağlantıyı kopyala