Temmuz Anketinde Piyasanın Enflasyon Beklentisi Arttı

temmuz anketinde piyasanin enflasyon beklentisi artti

TCMB‘nin haziran ayında yayımladığı Piyasa Katılımcıları anketinin sonucunda, piyasanın enflasyon beklentisi yüzde 64,5 olarak kaydedilmişti. Son yayınlanan temmuz anketinde ise bu beklenti daha da arttı. TCMB’nin temmuz ayı Piyasa Katılımcıları Anketi anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 69,9’u gördü.

TCMB’nin Temmuz Ayı Piyasa Katılımcıları Anketi

TCMB, temmuz ayı Piyasa Katılımcıları anketinin sonuçlarını yayımladı. Anketin sonuçlarına göre haziran ayında yüzde 64,5 olan yıl sonu enflasyon oranı beklentisi, yüzde 69,9’a çıktı. Diğer yandan yıl sonunda dolar/TL paritesinin de 18,99’a yükseldiği görüldü. Bu beklenti haziran ayında 18,89 idi.

TCMB’nin anketine göre, piyasanın 12 ay sonrası için enflasyon beklentisi de yüzde 37,9’dan yüzde 40,2’ye yükseldi. 24 aylık dönemde ise beklenti yüzde 24,2 seviyesinde. Bunun haziran ayı anketinde yüzde 22 olduğunu da söyleyelim.

Dolar/TL beklentisinin yıl sonunda 18,9’a çıktığını söyledik. 12 ay sonrası için beklenti ise 20,9 TL seviyesinde. Bu da önceki ankette 20,7 TL idi.

2022 yılı büyüme beklentisine de bakacak olursak,

Piyasa büyüme beklentisini yüzde 3,5’ten yüzde 3,6’ya çıkardı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
390.606,27 TL 7,48%
ethereumETH/TRY
31.268,78 TL 6,07%
tetherUSDT/TRY
17,97 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
17,94 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.099,31 TL 8,16%
binance-usdBUSD/TRY
17,98 TL 0,19%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 8,87%
cardanoADA/TRY
8,48 TL 13,00%
solanaSOL/TRY
653,16 TL 11,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 13,62%
Bağlantıyı kopyala