TCMB’den Yeni Krediler İçin Zorunlu Karşılık Kararı

tcmbden yeni krediler icin zorunlu karsilik karari

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), deprem bölgesinde yeni kullandırılacak kredilere menkul kıymet ve zorunlu karşılık muafiyeti getirdi.

Merkez Bankası’ndan bankalara menkul kıymet ve zorunlu karşılık düzenlemelerine ilişkin bilgilendirme yazısı iletildi. Belgeye göre, bankalarca ve finansman şirketlerince temdit veya refinansmana konu olanlar dahil yeni krediler ‘menkul kıymet ve zorunlu karşılık tesisi uygulamasından muaf’ tutulacak.

tcmbden yeni krediler icin zorunlu karsilik karari1

TCMB, Zorunlu Karşılık Kapsamını Genişletti

Söz konusu uygulama 6 Şubat’tan 8 Ağustos’a kadar geçerli olacak. Harcama mukabili uygulamasına tabi olan ihracat ve yatırım kredilerinde ise belge uygulaması devam edecek. Böylelikle zorunlu karşılık muafiyeti yeni kullandırılacak kredileri kapsayacak şekilde genişletildi.

Öte yandan dün deprem bölgesinde yerleşik kişilerin, vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek kredilerinin vadesinin ötelenmesi halinde, bu kredilerin 6 ay boyunca menkul kıymet tesisi ve zorunlu karşılıklardan muaf tutulacağı bildirilmişti. KOBİ’lere kullandırılan veya kullandırılacak kredilerin harcama mukabili belge uygulamasına tabi olmamasının uygun olacağı ifade edilmişti. Türkiye Bankalar Birliği de geçen hafta kredi ödemelerin ertelenmesine ilişkin prensip kararı almıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
533.913,60 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
33.971,06 TL 1,48%
tetherUSDT/TRY
19,17 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.029,56 TL 0,50%
usd-coinUSDC/TRY
19,17 TL 0,07%
xrpXRP/TRY
10,27 TL 2,74%
cardanoADA/TRY
7,13 TL 3,86%
staked-etherSTETH/TRY
33.857,11 TL 1,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,42 TL 2,09%
matic-networkMATIC/TRY
20,76 TL 3,16%
Bağlantıyı kopyala