TCMB’den Kripto Para Kararına İlişkin Açıklama

Abone Ol:google-news
0
16/04/2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 16 Nisan gecesi Resmi Gazete’de yayımlanan kripto paraların ödemelerde kullanılamamasına ilişkin yönetmelik hakkında açıklama yaptı. 

16 Nisan gecesi, Resmi Gazete’de kripto paraların ödemelerde kullanılmamasına ilişkin bir yönetlemelik yayımladı. TCMB, bugün söz konusu yönetmelikle ilgili açıklama yaparak kararın kripto paraların merkeziyetsizlik, aşırı oynak yapı ve anonimlik gibi kendine has bazı özellikleri nedeniyle alındığını ve kripto paraların önemli riskler barındırdığını belirtti:

“Kripto varlıklar merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.”

Kripto paraların söz konusu özellikleri nedeniyle mağduriyet yaratabileceğini söyleyen TCMB devam etti:

“Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik’ yürürlüğe konulmuştur.”

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 313.406,42 TL 0,11%
ethereum
Ethereum (ETH) 21.247,98 TL 3,96%
tether
Tether (USDT) 8,69 TL 0,14%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.027,02 TL 4,52%
cardano
Cardano (ADA) 13,25 TL 2,97%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,82 TL 4,25%
xrp
XRP (XRP) 7,48 TL 1,56%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,61 TL 0,18%
polkadot
Polkadot (DOT) 194,48 TL 0,31%
uniswap
Uniswap (UNI) 202,31 TL 2,84%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap