TCMB, Haziran 2022 Faiz Kararını Açıkladı

tcmb haziran 2022 faiz kararini acikladi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Haziran 2022 faiz kararını açıkladı. Haziran 2022 faiz kararı için faizin sabit bırakıldığı açıklandı. Yeni kararın açıklanmasıyla faiz oranı yüzde 14’te kaldı. Bu arada 2022 yılının ilk beş faiz toplantısında da Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini yüzde 14 düzeyinde sabit bırakmıştı. Son faiz indirimi ise Aralık 2021‘de yapılmıştı. Yılın son ayında 100 baz puanlık indirim uygulandı.

TCMB Mayıs 2022 Faiz Kararı: Sabit

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Haziran 2022 faiz kararına ilişkin açıklamayı yaptı. Buna göre, faiz tıpkı bir önceki ayda olduğu gibi yine sabit tutuldu.

tcmb haziran 2022 faiz kararini acikladid

Kısa süre önce Amerika Merkez Bankası (Fed) Haziran 2022 faiz oranını 75 baz puan artırdığını duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ise faizi sabit bırakma kararı aldı.

TCBM faiz oranlarınına ilişkin basın duyurunda konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yılın başındaki güçlü büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanında enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler devam etmektedir. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
321.274,55 TL 0,47%
ethereumETH/TRY
17.662,16 TL 0,31%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,00%
usd-coinUSDC/TRY
16,78 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
3.642,92 TL 0,22%
binance-usdBUSD/TRY
16,79 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
5,34 TL 1,80%
cardanoADA/TRY
7,52 TL 0,15%
solanaSOL/TRY
553,13 TL 0,86%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,79%
Bağlantıyı kopyala