TBMM Raporu, Kripto Para Vergisini Hayata Geçiren Ülkelere Yer Verdi

tbmm raporu kripto paralara iliskin vergilendirmeyi hayata geciren ulkelere yer verdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kripto paraları ele aldığı “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” raporunda diğer ülkelerin kripto para vergilerinin de yer aldığı ortaya çıktı.

Bir Milliyet haberine göre, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı raporu diğer ülkelerin kripto para vergilerini de içeriyor. Raporda kripto paraların vergi sistemine entegre edilmesiyle birlikte hükümetlerin yaklaşımının olumlu olabileceği belirtildi. 

Geçtiğimiz günlerde aktardığımız üzere, TBMM’nin söz konusu raporu, kripto paraların Türkiye ve dünyadaki yasal statüsü ve düzenleme konusuna yer veriyordu. Bununla birlikte raporda, Bitcoin’in vergiye tabi olma ihtimalinin hükümetlerin Bitcoin’e olan yaklaşımını olumlu yönde etkileyeceği kaydedildi. 

Raporda ayrıca kripto para vergisinin hayata geçtiği ülkeler de yer aldı. Buna göre, Danimarka, Brezilya, Kanada, Bulgaristan ve Finlandiya’nın kripto para vergi düzenlemesini hayata geçirdiği belirtildi. Singapur’un kripto para alışverişlerinden katma değer vergisi aldığı da eklendi.

Yönetmelik Yer Aldı

Raporda son zamanların en çok konuşulan gündem maddelerinden biri olan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmeliği” de yer aldı. Hükümetin konu hakkındaki tavrı şu ifadelerle vücut buldu:

“Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabının bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.”

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 385.326,32 TL 2,17%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.791,26 TL 4,31%
cardano
Cardano (ADA) 20,17 TL 4,16%
tether
Tether (USDT) 8,88 TL 0,10%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.082,26 TL 0,62%
xrp
XRP (XRP) 8,39 TL 1,20%
solana
Solana (SOL) 1.217,41 TL 0,58%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,88 TL 0,00%
polkadot
Polkadot (DOT) 261,53 TL 2,12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,84 TL 0,25%
Copy link
Powered by Social Snap