TBMM Raporu, Kripto Para Vergisini Hayata Geçiren Ülkelere Yer Verdi

Abone Ol:google-news
0
22/04/2021

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kripto paraları ele aldığı “Dijital, Sanal ve Kripto Para Sistemleri” raporunda diğer ülkelerin kripto para vergilerinin de yer aldığı ortaya çıktı.

Bir Milliyet haberine göre, geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı raporu diğer ülkelerin kripto para vergilerini de içeriyor. Raporda kripto paraların vergi sistemine entegre edilmesiyle birlikte hükümetlerin yaklaşımının olumlu olabileceği belirtildi. 

Geçtiğimiz günlerde aktardığımız üzere, TBMM’nin söz konusu raporu, kripto paraların Türkiye ve dünyadaki yasal statüsü ve düzenleme konusuna yer veriyordu. Bununla birlikte raporda, Bitcoin’in vergiye tabi olma ihtimalinin hükümetlerin Bitcoin’e olan yaklaşımını olumlu yönde etkileyeceği kaydedildi. 

Raporda ayrıca kripto para vergisinin hayata geçtiği ülkeler de yer aldı. Buna göre, Danimarka, Brezilya, Kanada, Bulgaristan ve Finlandiya’nın kripto para vergi düzenlemesini hayata geçirdiği belirtildi. Singapur’un kripto para alışverişlerinden katma değer vergisi aldığı da eklendi.

Yönetmelik Yer Aldı

Raporda son zamanların en çok konuşulan gündem maddelerinden biri olan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmeliği” de yer aldı. Hükümetin konu hakkındaki tavrı şu ifadelerle vücut buldu:

“Kripto varlıkların herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabının bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.”

Kaynak: Milliyet

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.025 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 331.312,31 TL 12,34%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.999,22 TL 7,62%
tether
Tether (USDT) 8,39 TL 0,04%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.052,80 TL 7,76%
cardano
Cardano (ADA) 12,92 TL 7,01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,73 TL 4,93%
xrp
XRP (XRP) 7,35 TL 6,59%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,39 TL 0,07%
polkadot
Polkadot (DOT) 183,59 TL 7,85%
uniswap
Uniswap (UNI) 193,82 TL 11,39%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap