bitcoinBTC/TRY
1.270.847,25 TL 3,65%
ethereumETH/TRY
65.545,92 TL 1,71%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
6.657,31 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
18,14 TL 1,94%
solanaSOL/TRY
1.816,45 TL 3,30%
usd-coinUSDC/TRY
28,95 TL 0,04%
staked-etherSTETH/TRY
65.595,08 TL 1,75%
cardanoADA/TRY
12,92 TL 10,82%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 11,28%

Paylaş

Tayvan’da kripto yasası parlamentoya sunuldu

tayvan dijital isler bakanligi web3 teknolojisini entegre ediyorasd

Asya ülkesi Tayvan, kripto düzenlemesine ilişkin önemli bir adım attı. Ülkede yasa tasarısı parlamentoya sunuldu. Sanal varlık tasarısı kapsamında kullanıcılara daha iyi koruma sağlanmasının planladığı belirtildi. Sektörün de uygun şekilde denetlenmesinin amaçlandığı kaydedildi.

tayvan2

Tayvan’da kripto düzenlemesi için yeni hamle

Tayvan‘da kripto varlık yasa tasarısı ‘Yasama Yuanı’na sunuldu. 30 sayfalık tasarıda sektöre yönelik ılımlı bir yaklaşım belirlendiği kaydedildi. Tasarı kapsamında yatırımcı varlıkları, şirketin yedek fonlardan ayırılacak. İç kontrol ve denetim sistemi kurulacak. Yerel ticaret birliğine katılmak için yükümlülükler önerilecek.

Stablecoin ihraç edenlerin yedek fon tutmasının hedeflenmediği ve algoritmik stablecoin’lerin tasarı kapsamında tutulmadığı bildirildi. Reklam kurallarının yetkili makamlar tarafından belirleneceği kaydedildi.

Lisanssız faaliyet gösteren VASP’ler için 2 milyon Tayvan dolarından (yaklaşık 60 bin dolar) az ve 20 milyon Tayvan dolarından (600 bin dolar) fazla olmayan para cezaları önerildi. Tayvan pazarında faaliyet gösteren şirketlerin tasarının yürürlüğe girmesinden sonra lisans almak için altı ay süreleri olacak.

Tayvan Mali Denetim Komisyonu (FSC) da Eylül 2023’te kripto borsaları için sektör yönergeleri yayınladı. Ülkede önde gelen borsalar bir araya gelerek sektör derneği kurmuştu. MaiCoin, BitstreetX, Hoya Bit, Bitgin, Rybit, Xrex ve Shangbito gibi yerel borsalar Tayvan Sanal Varlık Platformu ve İşlem İş Birliği’ni oluşturmak üzere güçlerini birleştirdi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala