SWIFT, 2022’deki Testlerinde CBDC Kullanacak

swift 2022deki testlerinde cbdc kullanacak

Küresel bankalar arası mesajlaşma ağı SWIFT, dijital varlıklar dünyasında nasıl bir yerde konumlanabileceğini keşfetmek için testlere başlayacak. Clearstream, Northern Trust ve SETL gibi şirketlerle çalışan şirket, testler için 2022 yılını işaret etti. SWIFT testlerinde merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) ve yerleşik ödeme yöntemlerini kullanacak.

SWIFT, CBDC ile Testlere Başlayacak

Bankalar arası mesajlaşma ağı olarak faaliyet gösteren SWIFT, hali hazırda 11.000’den fazla kurumu birbirine bağlıyor. SWIFT şimdilerde yönünü dijital varlıklara da çevirmiş durumda. Bu kapsamda birlikte çalışabilirliği test edecek olan şirket, bunun için CBDC’leri kullanacak.

swift 2022deki testlerinde cbdc kullanacak 2

SWIFT’e göre, Kripto para birimleri ve sabit paralara kıyasla, token haline getirilmiş varlıkların mevcut piyasa değeri küçük ancak bu dijital varlıkların ivmesinin önümüzdeki yıllarda hızla artması bekleniyor. Bazı tahminlere göre, buradaki hacim 2027 yılına kadar 24 trilyon dolara çıkabilir.

Beklentiler önümüzdeki 10 yılda, tokenize edilmiş ve geleneksel varlıkların bir arada varolacağı yönünde. Buradaki riskler arasında ise çeşitli teknolojilerin, platformların ve düzenleyici ortamların menkul kıymetler piyasası katılımcıları için çok sayıda bağlantı oluşturacak olması yer alıyor. Bu da sektörde maliyet artışına ve risklerin yanında verimsizliğe yol açabilir.

SWIFT ise buradaki zorluğu çözmek için birden fazla tokenizasyon platformunu ve çeşitli nakit ödeme türlerini birbirine bağlayan bir ara bağlantı olarak nasıl çözümler geliştirebileceğine bakıyor.

Konuyla ilgili konuşan SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach şunları söyledi:

“200’den fazla ülkede 11.000 kuruma ulaşan ve küresel olarak merkez bankaları tarafından denetlenen tarafsız bir kooperatif olarak SWIFT, menkul kıymetlerin geleceğiyle yakından ilgilenmek için benzersiz bir konuma sahip. Bu yeni deney setini ve tokenize varlıkların yükselen trendi konusunda piyasa katılımcıları ile işbirliği içinde yenilik yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

SWIFT Menkul Kıymetler Stratejisi Başkanı Vikesh Patel ise şunları söylüyor:

“Anında ve sorunsuz işlemlere yönelik vizyonumuz yalnızca geleneksel menkul kıymet araçları için değil, aynı zamanda yeni varlık sınıfları için de geçerlidir”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 474.437,67 TL 9,67%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.521,63 TL 15,16%
tether
Tether (USDT) 13,49 TL 0,95%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.889,02 TL 14,43%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,52 TL 0,31%
cardano
Cardano (ADA) 14,73 TL 9,79%
solana
Solana (SOL) 1.285,15 TL 21,02%
xrp
XRP (XRP) 7,91 TL 14,49%
terra-luna
Terra (LUNA) 830,13 TL 16,03%
polkadot
Polkadot (DOT) 241,70 TL 18,22%
Bağlantıyı kopyala