SVB Çöküşünün ve USDC Krizinin Kriptoya Etkisi!

ahbap bagislari btcturke aktariliyor piyasadaki yukselis bagislarin degerini artirdi1

ABD’nin önemli bankalarından Silicon Valley Bank‘ın iflas haberi sektörün içerisinde adeta bomba gibi düştü. İflas haberinin duyulmasının hemen ardından stablecoin hizmeti USDC’nin ana şirketi Circle’ın da 3.3 milyar dolar kaybetmesine yol açtı ve geleneksel finansın çöküşü kripto para sektörünü de etkilemiş oldu.

SVB’nin Çöküşü ve USDC Krizi Kriptoyu Etkiledi

Kripto para sektörünü şu anda kasıp kavuran konu Silicon Valley Bank’ın iflas haberi ve USDC krizi. Bununla beraber ABD’nin enflasyon ile keskin bir şekilde mücadele etme yönündeki hamleleri, faiz artışlarını da beraberinde getiriyor. Ayrıca ABD, enflasyon konusunda henüz keskin bir düşüşlere imza atamadı. Ayrıca bu durum, küresel piyasalar tarafından resesyon endişesini de arttırdı.

Konu ile ilgili olarak özel bir derleme yapan Efe Bulduk iflas eden Silicon Valley Bank’ın derinliklerine indi.

Özellikle bankanın genel çerçevesini çizerek yaşanan olayları aktardı.

Fq8DqXDWYAMTrDl

Merkeziyetsiz Finans Ürünlerini Neden Etkiledi? Circle’ın Buradaki Rolü 

Efe Bulduk özellikle Silicon Valley Bank üzerindeki fonlar arasında, a16z’nin 2.85 milyar doları, Paradigm’in 1.72 milyar doları ve Pantera Capital’in 560 milyon doları dikkat çekiyor. Ayrıca Bulduk, bankanın 190 milyar dolarlık bir borcu olduğunu da aktardı.

Efe Bulduk’a geleneksel finansın çöküşünde, merkeziyetsiz finans ürünlerinin neden etkilendiğini ve burada USDC ihraççısı Circle’ın ne gibi bir rolü olduğunu soran Coinkolik’ten Özgür Umut Demirci’nin haberine göre; Efe Bulduk global finanstan bağımsız hareket etmeyen kripto para piyasasına değindi. Ayrıca Lehmann Brothers’tan sonraki en büyük ikinci banka batışının gerçekleştiğini söyledi.

Bunun yanında Efe Bulduk, açıklamasının devamında Silicon Valley Bank’ın çöküşüyle düşen kripto para piyasasında bir diğer nedenin, bankada varlık bulunduran Venture Capital’lar ve start-up’lar olduğunu dile getirdi. Ayrıca Bulduk, bu kuruluşların paralarının bankada sıkışmasına değinerek, operasyon giderlerini karşılamaları için kripto para satmaya başlayabileceklerini ileri sürdü.

USDC ve Circle ABD’li Düzenleyicilerin Radarına Girme İhtimali Var mı?

Silicon Valley Bank‘ın iflas haberi, USDC krizi gibi durumların tüm piyasaları etkisi altına alacağı ve yatırımcıları mağdur edeceği için, düzenleyicilerin dikkatli bir şekilde incelemeye alması muhtemel görünüyor.

Efe Bulduk da ABD’de kriptoya yönelik bir cadı avı başlatıldığını belirtti. Bulduk, FTX’in iflasıyla birlikte kripto sektörüne yönelik bütün algıların değiştiğinin altını çizdi. Bulduk, FTX’in ABD’deki seçimlerde fonlayıcı olduğunu ifade etti. Sam Bankman-Fried’ın sonrasındaki hırsızlık tabiriyle suçlar işlemiş olması ve ABD sporcuların, ünlü ekonomistlerin bu süreçlerde yer alması, ABD’nin kriptoya yönelmesine yol açtığını da belirtti.

Ayrıca Bulduk, ABD’li düzenleyicilerin Silvergate ve Signature Bank’ı patlatma yolunu tercih ettiğini ifade etti. FTIC, DoJ, NEC, OCC, Fed ve Beyaz Saray kordineli bir baskı ortamı oluşturulduğuna da değindi.

Coinkolik‘in sorularını yanıtlayan Efe Bulduk, stablecoin’lerde öncelikli bir regülasyon görülebileceğini belirttikten sonra, USDC, BUSD ve diğer stablecoin’ler üzerindeki ilerleyişe de değindi. Bulduk, stablecoin’lere regülasyon gelene kadar, olabildiğince baskı ve fiyat hareketliliğinin görülebileceğini ifade etti.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
527.443,05 TL 0,41%
ethereumETH/TRY
33.488,41 TL 0,60%
tetherUSDT/TRY
19,18 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
6.198,39 TL 1,56%
usd-coinUSDC/TRY
19,16 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
8,82 TL 9,63%
cardanoADA/TRY
6,85 TL 0,99%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 1,57%
staked-etherSTETH/TRY
33.432,56 TL 0,87%
matic-networkMATIC/TRY
20,91 TL 1,36%
Bağlantıyı kopyala