Stellar Üzerine Peru’nun Stablecoin’i Piyasaya Sürüldü

peru stablecoin

Son dönemin düzenleyici kurumlarınca en çok tartışılan konularından olan stableceoin’lere bir yenisi daha eklendi. Peru’nun para birimine (Nuevo Sol) sabitlenen Stablecoin’i PEN piyasaya sürüldü. stablecoin, Latin Amerika dijital token ihraççısı Anclap tarafından piyasaya sürüldü ve yüzde 100 yerel para biriminde destekleniyor.

Lansman, 2020’nin başlarında yayınlanan dijital Arjantin pesosunu takip ediyor.

Anclap’ın amacı, sınırlar ve farklı para birimleri arasında para göndermeyle ilgili maliyetleri ve zamanı azaltmak. Ayrıca, Latin Amerika ülkelerini birbirine bağlayan Stellar Blockchain ağına bir dijital ödeme ağı kurmak.

stablecoin

Stablecoin Giderek Yaygınlaşıyor

GlassNode’un verilerine göre, SSR’nin 2021 ve 2021 boyunca stablecoin arzının sürekli olarak düşük olduğu görülüyor. Glassnode’a göre düşen SSR değeri, küresel stablecoin arzının Bitcoin piyasa değerine kıyasla artması nedeniyle, yükselişe işaret eden bir sinyal.

Bu ve benzeri arz kıtlığı sebebiyle düzenleyiciler, stablecoin’leri kabul etmiyor. Özellikle ABD Hazinesi, Tether ve diğer stablecoin’leri endişe kaynağı olarak görüyor. Hazine yetkilileri ise bu süreçte, stablecoin işlemlerinin nasıl yapıldığına ve bunun piyasa koşullarına göre değişip değişmediğine özellikle dikkat ediyor.

Haberimizin yazımı itibarıyla CoinMarketCap verilerine göre Tether USD, yaklaşık 68.5 milyar dolarlık değere sahip. Onu sırasıyla USDC ve BUSD takip ediyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 634.705,74 TL 16,84%
ethereum
Ethereum (ETH) 52.140,74 TL 15,13%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.180,64 TL 13,93%
tether
Tether (USDT) 13,44 TL 0,16%
solana
Solana (SOL) 2.573,49 TL 17,72%
cardano
Cardano (ADA) 17,89 TL 19,38%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,12%
xrp
XRP (XRP) 9,94 TL 24,68%
polkadot
Polkadot (DOT) 371,06 TL 23,05%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) 1.240,55 TL 14,91%
Bağlantıyı kopyala