Stale Block Nedir?

Stale Block

Stale Block, çözümü bulunmuş bir bloğun başka bir madenci tarafından tekrar bulunması durumuna denir.

Blokzinciri ağlarında bir blok, iki defa çıkartılabilir. Bir madencinin daha önce ortaya çıkardığı blok, ağda yaşanan gecikmeler sonucunda başka bir madenci tarafından da çıkartılabilmektedir. İkinci kez aynı bloğun çıkması durumunda, bloğu çıkaran madenci blok ödülünden faydalanamamaktadır. Madencilerin bu durumda ödül kazanamamasının sebebi ise ikinci kez ortaya çıkarılan bloğun geçersiz sayılmasından kaynaklanır.

Stale block durumu, blokzinciri ağlarında uygulanan protokoller sebebiyle yaşanabilmektedir. Proof of Work protokolünü kullanan ağlarda bazı gecikmeler yaşanabilmektedir. Yaşanan gecikmeler sonucunda aynı blok, başka madenciler tarafından ortaya çıkarılabilir. İlk bloktan sonra tekrar aynı bloğun çıkması durumunda, blokzinciri ağı tarafından 2. kez çıkartılan blok reddedilir.

Proof of Work Nedir?

Bitcoin ve diğer pek çok kriptopara birimi, merkezsiz node’ların bir araya gelerek oluşturduğu ağlar vasıtasıyla korunan blokzinciri sistemleridir. Bu sistemlerin temel görevi ağın sürdürülebilirliği ve sürekliliğini sağlamaktır. Ağda madenci ismi verilen ve blokzincirine yeni bloklar eklemekle görevli operatörler bulunmaktadır. Bu blokların eklenebilmesi ise bazı karmaşık matematik problemlerinin çözülmesiyle mümkün olabilmektedir. Söz konusu problemleri çözmek hayli zor olduğu için güçlü işlemcilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Problemi çözen ve bloktaki işlemleri doğrulayan ilk madenci işlemi ağa yayınlayarak ağda belirlenen kriptopara ödülünü ve bloktaki işlemler için ödenen işlem ücretlerini almaya hak kazanır. Madenciler tarafından doğrulanan ağda yayınlanan işlemler blokzinciri olarak adlandırılan dağıtık defter sistemine kaydedilir. Ağa bağlı tüm kullanıcılar, blokzincirinin bir kopyasını indirebilir ve aynı zamanda onaylanmış tüm blokların doğrulamasını gerçekleştirebilir.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
308.425,18 TL 0,41%
ethereumETH/TRY
22.615,91 TL 0,36%
tetherUSDT/TRY
18,61 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.840,69 TL 0,17%
usd-coinUSDC/TRY
18,61 TL 0,01%
binance-usdBUSD/TRY
18,63 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
7,55 TL 0,85%
dogecoinDOGE/TRY
1,97 TL 16,46%
cardanoADA/TRY
5,94 TL 1,20%
matic-networkMATIC/TRY
16,09 TL 1,46%
Bağlantıyı kopyala