Stablecoin Kısıtlaması Kalktı! Bitcoin İçin Önemli Gelişmeler

Çiğdem Ceylan’ın sunumuyla bu hafta; Nasdaq’ın kurumsal kripto para saklama hizmeti sunmasını, Bitcoin ile vergi ödeme sisteminden, Microstrategy’nin Bitcoin yatırımından ve Rusya’nın kripto para geliştirmesinden bahsettik.

Nelerden Bahsedildi?

Son dönemde kripto para sektöründe birçok kurum kripto hizmetlerine ağırlık vermeye başladı. Bu kez bir hamle de hisse senedi borsası Nasdaq’dan geldi. Nasdaq, Nasdaq Digital Assets ile birlikte kripto odaklı yeni bir bölüm kuruyor.

Bununla beraber kripto para birimleri hükümetler tarafından hızla benimsenmeye devam ediyor. Bir sonraki haberimiz ABD’nin Colorado eyaletinden. Avrupa Birliği yetkilileri, en son sürümde yer alan stablecoin savunucuları için kapsamlı bir çerçeve oluşturulması adına bir sonraki adım atıldı. 

Kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre, oluşturulan yeni taslakta AB içinde ABD dolarına sabitlenmiş tokenların kullanımına ilişkin sınırlamaların kaldırıldığını gösteriyor.

Ayrıca Stablecoin’ler için olan hükümlerin Ocak 2024’te, geri kalan hükümlerin ise Haziran 2024’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Kripto para piyasasını ilgiyle takip eden Rusya’dan yeni bir kripto para haberi geldi. Geliştiriciler, Rusların küresel borsalara erişimini iyileştirebilecek ve sınır ötesi ödemeler için kullanılabilecek bir kripto para birimi üzerinde çalışıyor. 

Projenin arkasında yer alan DeFi platformu Indefibank, tokenin ulusal itibari paraya sabitleneceğini ancak devlet tarafından oluşturulacak dijital rubleden bağımsız olacağını açıkladı.

Kripto Bülten’de haftanın önemli ve öne çıkan haberlerini sizlere aktardık. Son olarak bir kez daha hatırlatalım, bize abone olup bildirimlerinizi açmayı unutmayın.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
318.766,28 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
23.638,80 TL 0,21%
tetherUSDT/TRY
18,65 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
5.413,51 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
18,63 TL 0,04%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,15%
xrpXRP/TRY
7,35 TL 0,44%
dogecoinDOGE/TRY
1,93 TL 0,55%
cardanoADA/TRY
6,01 TL 0,27%
matic-networkMATIC/TRY
17,18 TL 0,18%
Bağlantıyı kopyala