Stablecoin Hakimiyeti, ATH Yaptı

stablecoin hakimiyeti ath yapti

Kripto para piyasasındaki çalkantılı durum devam ediyor. Piyasada yaşanan düşüşlerle birlikte, bazı trader’lar ve yatırımcılar mevcut pozisyonlarını kapatmayı tercih ediyor. Bu da piyasadaki stablecoin hakimiyetini artırıyor.

Düşüşle Birlikte Stablecoin Hakimiyeti Arttı

Kripto para piyasasında işlem yapan trader’lar ve yatırımcılar, poziyonlarını kapattıklarında fiat olarak borsalardan çıkmadan önce varlıklarını genellikle stablecoin‘lere çeviriyor. Buradaki işlem, son 6 haftadır devam ediyor. Bu da stablecoin pazarının büyümesine etki ediyor. Aslında bunun kripto pazarındaki artan düşüş eğiliminin bir işareti olduğunu söyleyebiliriz.

CoinGecko‘nun verilerine göre tüm stablecoin’lerin piyasa değeri yaklaşık 155 milyar dolar. Toplam kripto para piyasasının değeri ise yaklaşık 943 milyar dolar. Bu da stablecoin, piyasaların yüzde 16,4’ünü temsil ediyor demek. Piyasa değerine göre en değerli ilk 6 kripto para biriminin yarısını stabelcoin’ler oluşturuyor.

Piyasayı takip eden Byzantine General isimli Twitter hesabı, USDT ve USDC hakimiyetinin hiçbir zaman bu kadar yüksek olmadığını söyledi ve bunu bir grafikle gösterdi. Tether ekosisteminden yapılan büyük ödemeler, arzda kesintiye neden oldu. Bu da büyük oyuncuların ekosistemden tamamen çıkmasına işaret edebilir.

Tether’de Neler Oluyor?

Tether‘e baktığımızda USDT’si, pazar payı ile lider stablecoin olmaya devam ediyor. Ancak Tether’in arzı, mayıs ayının başından bu yana 83 milyar USDT’den yüzde 19 azaldı. Şirket tarafından yayımlanan şeffaflık raporuna göre dolaşım 67 milyar USDT var. Bu arada Tether’in pazar payının da yüzde 43 olduğunu belirtelim.

Tether, arzı azalmaya devam ederken son 7 günde 3 milyar dolar civarında bir kesinti yaptı.

Son olarak Tether, 22 Haziran günü yeni bir stablecoin çıkaracağını açıkladı. İngiliz sterlinine sabit GBPT, temmuz ayında piyasaya sürülecek.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
320.619,85 TL 0,12%
ethereumETH/TRY
17.607,85 TL 0,99%
tetherUSDT/TRY
16,78 TL 0,08%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
3.626,83 TL 0,73%
binance-usdBUSD/TRY
16,81 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
5,32 TL 1,46%
cardanoADA/TRY
7,52 TL 0,47%
solanaSOL/TRY
549,10 TL 0,20%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,20%
Bağlantıyı kopyala