Sri Lanka Merkez Bankası, Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarı Yayımladı

Abone Ol:google-news
0
12/04/2021

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL) kripto para birimleri hakkındaki riskler ile ilgili bir uyarı yayımladı. 

Banka, geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesi aracılığıyla vatandaşlara bir uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paralara yatırım yapmanın, ülkedeki düzenleyici önlem eksikliği nedeniyle önemli riskler doğurabileceği belirtildi. Uyarıda borsalar, madenciler ve ICO’lar da yer aldı.

Dört Riskli Alan

Söz konusu kripto para etkinliklerinin hiçbirinin Sri Lanka’da faaliyet gösterme yetkisine sahip olmadığını söyleyen banka, ayrıca kripto para yatırımcıları için riskli olabilecek dört alan sıraladı. Bunlar yasal ve düzenleyici önlemler bulunmaması, kripto para karşıtı söylemlerde sıklıkla karşımıza çıkan kara para aklama ve terör finansmanı, spekülatif nitelik ve döviz düzenlemeleri ihlali olarak belirtildi. Banka, yurtdışında faaliyet gösteren kripto para borsalarından kripto para satın alan vatandaşların, ülkenin döviz düzenlemelerini ihlal edebileceğini ifade etti. Banka konu hakkında şunları söyledi:

“Risk Sermayesi, 2017 12 Sayılı Döviz Yasası (FEA) açısından izin verilen bir yatırım kategorisi olarak tanımlanmamıştır. Banka kartları ve kredi kartları gibi Elektronik Fon Transferi Kartlarının (EFTC’ler) de Sri Lanka’daki Döviz Yönetmelikleri uyarınca sanal para işlemleriyle ilgili yabancı para birimiyle yapılan ödemelerde kullanılmasına izin verilmez.”

Sri Lanka Merkez Bankası, dünya çapında kripto paralar hakkında uyarı yayımlayan düzenleyici kurumlardan birini temsil ediyor. Ülkeler ve düzenleyici kurumlar, yükselen kripto para piyasası hakkında vatandaşlarına uyarıda bulunarak temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. 

BTCHaber E-Posta Bültenine Abone Olun!

Diğer 1.024 kişiye katılın ve bugün bizimle kripto para yolculuğunuza başlayın.

Asla istenmeyen posta göndermeyeceğiz ve kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağız.

Dilek Sarı

1992 yılında İzmir’de doğan Dilek Sarı, Ege Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans mezunu. Blokzinciri ve kripto paralara olan ilgisi onu bu alanda çalışma yapmaya sevk etti. Dilek, 2 senedir kripto para sektöründe yer alıyor ve bu alanda uzmanlaşmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bitcoin
Bitcoin (BTC) 302.243,75 TL 3,69%
ethereum
Ethereum (ETH) 20.411,00 TL 0,90%
tether
Tether (USDT) 8,43 TL 0,48%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 2.924,33 TL 2,15%
cardano
Cardano (ADA) 12,47 TL 0,87%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,67 TL 0,27%
xrp
XRP (XRP) 7,09 TL 1,37%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,43 TL 0,45%
polkadot
Polkadot (DOT) 176,23 TL 1,98%
uniswap
Uniswap (UNI) 182,72 TL 2,53%
Share via
Copy link
Powered by Social Snap