Sri Lanka Merkez Bankası, Kripto Para Birimleri Hakkında Uyarı Yayımladı

sri lanka merkez bankasi kripto para birimleri hakkinda uyari yayimladi

Sri Lanka Merkez Bankası (CBSL) kripto para birimleri hakkındaki riskler ile ilgili bir uyarı yayımladı. 

Banka, geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesi aracılığıyla vatandaşlara bir uyarıda bulundu. Yapılan açıklamada Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto paralara yatırım yapmanın, ülkedeki düzenleyici önlem eksikliği nedeniyle önemli riskler doğurabileceği belirtildi. Uyarıda borsalar, madenciler ve ICO’lar da yer aldı.

Dört Riskli Alan

Söz konusu kripto para etkinliklerinin hiçbirinin Sri Lanka’da faaliyet gösterme yetkisine sahip olmadığını söyleyen banka, ayrıca kripto para yatırımcıları için riskli olabilecek dört alan sıraladı. Bunlar yasal ve düzenleyici önlemler bulunmaması, kripto para karşıtı söylemlerde sıklıkla karşımıza çıkan kara para aklama ve terör finansmanı, spekülatif nitelik ve döviz düzenlemeleri ihlali olarak belirtildi. Banka, yurtdışında faaliyet gösteren kripto para borsalarından kripto para satın alan vatandaşların, ülkenin döviz düzenlemelerini ihlal edebileceğini ifade etti. Banka konu hakkında şunları söyledi:

“Risk Sermayesi, 2017 12 Sayılı Döviz Yasası (FEA) açısından izin verilen bir yatırım kategorisi olarak tanımlanmamıştır. Banka kartları ve kredi kartları gibi Elektronik Fon Transferi Kartlarının (EFTC’ler) de Sri Lanka’daki Döviz Yönetmelikleri uyarınca sanal para işlemleriyle ilgili yabancı para birimiyle yapılan ödemelerde kullanılmasına izin verilmez.”

Sri Lanka Merkez Bankası, dünya çapında kripto paralar hakkında uyarı yayımlayan düzenleyici kurumlardan birini temsil ediyor. Ülkeler ve düzenleyici kurumlar, yükselen kripto para piyasası hakkında vatandaşlarına uyarıda bulunarak temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. 

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 374.675,83 TL 1,83%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.409,96 TL 0,96%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,11%
cardano
Cardano (ADA) 18,76 TL 0,39%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.220,60 TL 0,16%
xrp
XRP (XRP) 8,16 TL 1,08%
solana
Solana (SOL) 1.217,94 TL 1,69%
polkadot
Polkadot (DOT) 255,69 TL 0,63%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,14%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,86 TL 0,26%
Copy link
Powered by Social Snap