Sosyal Medya Devi Facebook, Dijital Cüzdanın Yanı Sıra NFT Ürünleri Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

sosyal medya devi facebook dijital cuzdanin yani sira nft urunleri piyasaya surmeyi planliyor

Facebook Inc., blokzinciri teknolojisinin yükselişiyle birlikte yükselen NFT’lerle ilgili ürünler ve özellikler oluşturmayı düşünüyor.

Facebook yöneticisi David Marcus Salı günü Bloomberg Television’a verdiği bir röportajda, “Kesinlikle alana dahil olmanın yollarına bakıyoruz çünkü bunu yapmak için gerçekten iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

Marcus, şirketin Novi dijital cüzdanını geliştiren dahili grup olan F2’ye veya Facebook Financial’a liderlik ediyor. Marcus bu cüzdanın NFT’leri tutmak için kullanılabileceğini söyledi. “Novi gibi iyi bir kripto cüzdanınız olduğunda, tüketicilerin NFT’leri desteklemesine nasıl yardımcı olacağınızı da düşünmelisiniz” diye ekledi. “Kesinlikle bunu düşünüyoruz.” Facebook’un ne tür NFT’leri destekleyeceği ile ilgili bilgi vermedi.

Marcus ayrıca Facebook’un dijital cüzdanının hazır olduğunu söyledi. Ancak şirket, bunu 2019’da kurduğu ve daha önce Libra olarak bilinen dijital varlık Diem ile birlikte piyasaya sürmeyi planlıyor. 

Diem’in ABD doları tarafından desteklenen bir stablecoin olması planlanıyor. Ancak varlığın ne zaman piyasaya sürüleceği ise belli değil. Proje, ilk açıklandığında düzenleyicilerin büyük tepkisiyle karşı karşıya kaldı ve Facebook hala projede bir ortak olsa da, Diem şimdi bağımsız olarak yönetiliyor.

Marcus, Facebook’un Novi cüzdanını Diem olmadan başlatmayı “son çare olarak” düşüneceğini söyledi. Ancak her ikisinin de insanların ödeme yapma şeklini değiştirmek için gerekli olduğuna inanıyor. Sosyal medya devinin umudu, insanların Diem’i transfer etmek için Facebook’un cüzdanını kullanması, bu da ücret maliyetlerini azaltabilir ve sınır ötesi para göndermek için gereken süreyi azaltabilir.

Dilek Sarı

Dilek Sarı

Dilek, 1992 yılında İzmir’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İzmir’de tamamladı ve 2010 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başladı. 2014 yılında buradan mezun olan Dilek, alanda kalmak ve akademik çalışmalar yürütmek amacıyla aynı yıl Ege Üniversitesi Genel Sosyoloji ve Metodoloji anabilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı. Yüksek lisans tezini “Risk Toplumu” ve “Korku Kültürü” üzerine yapan Dilek, daha sonra akademi ile arasındaki fikir ayrılıkları ve kripto varlıklara artan ilgisi nedeniyle bu sektöre adım attı. 2019 başlarında yerli bir kripto varlık işlem platformunda Sosyal Medya Uzmanı olarak görev alan Dilek, burada bulunduğu yaklaşık iki sene boyunca, alana ilişkin bilgi birikimini artırmaya yönelik çalışmalarda bulundu. Bir taraftan alana ilişkin teorik bilgilerini geliştirirken, diğer taraftan bu bilgileri pratiğe dökmek için çaba gösterdi. Öte yandan, yaklaşık beş yıldır sürdürdüğü SEO uyumlu içerik üretimi, İngilizce çeviri ve grafik tasarım çalışmalarına freelancer olarak devam etti. 2020 yılı sonlarında Kriptomeda’ya katılan Dilek, Coinkolik ve BTCHaber’de İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. O zamandan bu yana burada görev almayı sürdürdü ve alana ilişkin bilgilerini derinleştirirdi. Dilek şimdi zincir üstü analiz ve DeFi ürünleri hakkında kendini geliştirmeye çalışıyor ve NFT alanını ise yakından takip ediyor. Blokzinciri teknolojisinin yazılım yönüne de ilgi duyan Dilek, ilerleyen yıllarda bu alan hakkında da bilgi sahibi olmayı umut ediyor. Dilek kripto varlıkların yanı sıra müzik, deneysel sinema, modern psikoloji, astronomi ve doğa sporlarına ilgi duyuyor. Uzaya ilişkin fenomenler hakkında araştırma yapmayı seven, alana dair haber ve bilimsel çalışmaları yakından takip eden Dilek, amatör olarak astrofotoğrafçılık da yapıyor. Aynı zamanda amatör bir kuş gözlemcisi olan Dilek, İzmir’de aktif olarak çalışmalar yürüten Doğa Derneği’nin etkinliklerini yakından takip ediyor. Etik sebeplerle vegan bir yaşam tarzını benimsemesi nedeniyle her türlü hayvan sömürüsüne karşı duruyor. Psikoloji alanına dair akademik makaleler okumayı, müzik festivallerine katılmayı, deneysel filmler izlemeyi, blokzinciri teknolojisini konu alan kitaplar okumayı ve yeni kültürlerle tanışmayı seviyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 387.399,25 TL 2,21%
ethereum
Ethereum (ETH) 28.999,45 TL 1,68%
cardano
Cardano (ADA) 20,23 TL 4,47%
tether
Tether (USDT) 8,33 TL 0,08%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.487,55 TL 2,62%
xrp
XRP (XRP) 9,24 TL 3,78%
solana
Solana (SOL) 1.431,52 TL 8,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,16 TL 1,52%
polkadot
Polkadot (DOT) 236,89 TL 4,26%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,33 TL 0,21%
Copy link
Powered by Social Snap