Solend Olayının Arkasındaki Balina Fonlarını Taşıyor

Solend Olayinin Arkasindaki Balina Fonlarini Taşiyor1

Kısa bir süre önce sizlerle Solend‘in operasyonlarını riske sokan balinayı paylaşmıştık. Son olarak Solend’in resmi Twitter adresi üzerinden paylaşıldığı üzere balina, yapılan önlemler sonrası borçlarını öderken fonlarını taşıyor. Bu işlemlerin ağı yüzmilyonlarca dolara mâl olabilecek riskleri ortadan kaldıracağı düşünülüyor.

Solend Olayının Arkasındaki Balina, Borçlarını Öderken Fonlarını Taşıyor

Solana’nın DeFi protokolü Solend‘in üzerindeki anonim bir cüzdan, Solend’in SOL token havuzunun yüzde 95’ini oluşturuyordu. Ek olarak USDC lending işlemlerinin yüzde 88’ini temsil eden balina, SOL fiyatının yüzde 40’tan fazla düşmesi üzerine risk oluşturmaya başladı. Öyle ki SOL’ün fiyatı 22.30 dolara inerse, protokol balinanın teminatının yüzde 20’sini otomatik olarak tasfiye edecekti.

Protokol geliştiricileri ilk etapta hesabın kontrolünü ele geçirmek ve risklerin önüne geçmek için balina ile iletişime geçmeye çalıştılar. Ancak sonrasında geliştirici ekipin balinanın hesabını ele geçirme önerisini birden fes etmesi ve ardından balinanın fonlarını aktarması, akıllara balina ile iletişime geçişmiş olunabileceğini getirdi.

Diğer taraftan balinanın işlemlerini SOL’ün yüzde 12 artarak 37 doları aştığı anda yapması dikkatlerden kaçmadı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
331.895,58 TL 2,44%
ethereumETH/TRY
18.840,66 TL 4,26%
tetherUSDT/TRY
16,75 TL 0,00%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,11%
bnbBNB/TRY
3.813,55 TL 3,77%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,14%
xrpXRP/TRY
5,44 TL 0,84%
cardanoADA/TRY
7,73 TL 0,80%
solanaSOL/TRY
590,50 TL 5,79%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 1,60%
Bağlantıyı kopyala