Anasayfa Kripto Paralar Şok İddia: Ripple’ın (XRP) Piyasa Değeri Aslında Çok Daha Düşük

Şok İddia: Ripple’ın (XRP) Piyasa Değeri Aslında Çok Daha Düşük

Messari'nin son araştırması, Ripple'ın (XRP) piyasa değerinin çok daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Messari'nin araştırmacıları, XRP'nin mevcut piyasa değerinin en az 6-7 milyar dolar düşük olması gerektiği görüşünde...

0
Ripple XRP Piyasa Değeri

Kripto araştırma firması Messari’nin raporuna göre, Ripple’ın (XRP) mevcut piyasaya değeri gerçeği yansıtmıyor. Rapor, kripto veri hizmetleri ve borsaların büyük çoğunluğunun XRP’nin piyasa değerini abarttıklarını iddia ediyor. Messari’ye göre, XRP’nin dolaşımdaki token’larının piyasa değeri 6.9 milyar dolar. Bu da onu gerçekte hem Bitcoin (62,9 milyar dolar) hem de Ethereum’un (12,2 milyar dolar) arkasındaki üçüncü en büyük kripto para birimi olduğu anlamına geliyor.

Raporun iddiası çoğu üçüncü taraf kripto veri sağlayıcısının verilerine göre farklı bir tabloyu ortaya koyuyor. Alexa’ya göre dünyanın en çok ziyaret edilen 500 web sitesi arasında yer alan CoinMarketCap, dolaşımdaki XRP’lerinin piyasa değerinin 13 milyar dolar civarında olduğunu gösteriyor. Başka bir popüler kripto veri servisi olan CoinGecko’ya göre ise dolaşımdaki XRP’lerinin toplam piyasa değeri 12.9 milyar dolar. TradingView’in verileri de farksız değil. Her üç hizmet de toplam piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olarak XRP’yi gösteriyor.

Milyarlarca XRP Dolaşımdaki Arza Yanlışlıkla Dahil Edildi

Ripple XRP Arz

Messari, Ripple şirketinin XRP veri API’ı aracılığıyla doğru piyasa bilgisi sağlamadığını iddia ediyor. Daha spesifik olarak, araştırmacılar, Ripple’ın şirkete sahip olduğu 59 milyar XRP’ye ek olarak yapılan sözleşmeye bağlı kısıtlamaları kabul eden kişi veya kuruluşlara milyarlarca XRP dağıttığını iddia ediyor. Bu anlaşmaların bazıları kamuoyu ile paylaşılmış olsa da Messari, diğerlerinin kamuoyu ile paylaşılmadığını iddia ediyor. Araştırmacılar, 6.1 milyar dolar değerindeki 19.2 milyar XRP’nin Ripple tarafından dolaşımdaki arza yanlış bir şekilde dahil edilmiş olabileceği üzerinde duruyorlar.