Siz, Flippening’i Duydunuz mu Acaba?

Flippening

Flippening nedir?

Flippening sözcüğünü hatırlayan var mı?

Varsa herhalde en geç 2017 döneminde kripto ile ilgilenmeye başlamıştır.. Kavram özellikle 2017’nin ikinci yarısından 2018’in ilk çeyreğine kadar revaçtaydı. En yalın anlatımıyla Ethereum’un piyasa değerinin Bitcoin’in piyasa değerini geçeceği anı temsil ediyordu.

28 Kasım 2020 itibarıyla Bitcoin yaklaşık 315 milyar ABD$, Ethereum ise 58 milyar ABD$ piyasa değerinde. ETH / BTC piyasa değeri oranı yaklaşık 0.18 ile “flippening” oldukça uzak gözüküyor. Oysa 2017’deki çılgın yükselişteki genel kanaat bu şekilde değildi. 2018’deki düşüş derinleşene kadar da buna hala ihtimal veriliyordu.

Aşağıda bu konuyu güzel takip eden, benim de tesadüfen rastladığım bir site olan Blockhaincenter.net‘den Flippening Index grafiği var. 

Ekran Resmi 2020 12 21 15.08.29
Kaynak: https://www.blockchaincenter.net/flippening/

Veriler ve Grafikler

Bu endeks, sitenin sayfanın devamında takip ettiği bazı Ethereum ve Bitcoin kıyaslamalarından oluşturulmuş bileşik bir hesaplama. Takip edilen verileri sektörü genel olarak anlamak açısından ilginç bulduğum için paylaşmak istiyorum.

En basit ve temel gösterge Market Cap Flippening. Burada piyasa değerlerini oranlıyor. 2019’dan bugüne Ethereum %10 – %20 aralığında kalmış. Bant oldukça düzenli. Belki bir taraftan kripto paraların birlikte hareket ettiğini gösteriyor, belki de Bitcoin ile Ethereum arasında nispeten anlamlı bir korelasyon olduğunu.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.08.39

İkinci grafik Ethereum blokzincirinde kullanılan adreslerle Bitcoin blokzincirindeki adresleri adetsel olarak kıyaslıyor. Burada son 2 yıl içinde hafif yukarı bir eğilim var ama sitenin dikkat çekici bir yorumu var paylaşmak istediğim. Grafiğin yanındaki açıklamada Bitcoin adreslerinin bir kere kullanılma özelliğinin daha çok olduğunu ve Ethereum adreslerinin cüzdan gibi daha kalıcı kullanıldığını söylüyorlar. Bu açıdan bakınca aslında son 12 ay içinde x adetten daha fazla kullanılan adresler gibi bir kıyaslama yapmak daha faydalı olurdu diye düşünüyorum. Mevcut haliyle adresle tekil kullanıcı arasında bağ kurulmak istenirse, ben de özellikle Bitcoin’de adres sayısının kullanıcı sayısından bir hayli fazla olduğunu düşünüyorum.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.08.45

Oldukça önemli bir veri Transaction Volume kısmında var. Buradan sadece ETH transferlerin sadece BTC’ye oranına bakıyoruz. Veri, blokzincir üzerindeki işlemlerle ilgili yani blokzincir dışında veya token ve stablecoin işlemleri dahil değil. Mevcut haliyle ETH’de önemli bir artış var ve daha geniş kapsamlı bakıldığında Ethereum sistemi üzerinden ama ETH cinsinden olmayan işlemlerle ETH, BTC’yi burada flip etmiş denebilir.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.08.51

Borsa işlem hacmi açısından ETH’nin Defi öncesine kadar oranı piyasa değerine paralel olarak %25’e kadar düşmüş. 2020’de Defi bir sıçramaya sebep olsa da borsalarda ana işlem hacmi Bitcoin üzerinden. Kendi haline bırakıldığında mevcut yatırımcı kitlesi de bu farkı kapatacak eğilimde gözükmüyor.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.08.58

Yine pek sık bakılmayan ilginç verilerden biri de ulaşılabilir nod sayısının oranı. Burada son 3 yıldır bir değişim olmamış. Ethereum nod sayısının Bitcoin nod sayısına oranı %80 civarında dönemsel oyanaklıklarla gidip gelmiş.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.09.04

Son olarak da Google Search verileri arama trendlerindeki dengenin de Bitcoin lehine piyasa değerine paralel bir değişim gösterdiğini belgeliyor.

Ekran Resmi 2020 12 21 15.09.09Ve nihayet..

Sonuç olarak baştaki grafiğe bir kez daha bakmanızı rica ediyorum. İlk grafik bunlar ve bir kaç diğer verinin bileşkesinden hazırlanmış. Flippening’e pek de yakın olmadığımız gözükse de birçoğumuzun fark ettiği gibi Ethereum blokzincirinin kullanım değeri özellikle 2020’de defi, dijital sanat, oyun ve benzeri kullanım yoğun projelerle kendini göstermeye başladı. Şu an kripto para dünyası bir yatırım tezi üzerinden dönüyor ve Bitcoin buna sınırlı arz ile cevap verebiliyor. Eğer 2017’deki yatırım tezi hakim olsaydı, iki proje arasındaki fark bugün olduğu kadar açık olmak yerine ilk grafiğe daha fazla benzeyebilirdi. Ama unutmamak lazım – oransal yakınlık illa da fiyatlar çıkarken olmak zorunda değil, bazen de de düşerken daha az düşmekle olur. Bunun da en iyi örneği ETH lehine değil BTC lehine, hatta BTC’nin diğer tüm ürünlere karşı performansı lehine çalışan “ayı piyasalarında” görüldü ve hala görülüyor.

Hulki Okan Tabak

Hulki Okan Tabak

Hulki Okan Tabak 1992'de Robert Kolejden mezun oldu, ardından Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi ve Bilgi Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisansı yaptı Çeşitli finans kuruluşlarında çalıştıktan sonra 2002 - 2017 döneminde Girişim Sermayesi alanında fon yöneticisi olarak çalıştı. Bu dönemin önemli bir kısmında İş Girişim Sermayesi ve AIG Capital Partners bünyesinde aralarında Mars Sinema, Step Halı, For You, numnum ve Radore gibi şirketlerin de olduğu yatırımlarda görev aldı. Yatırımların finansal süreçleri dışında yönetim kurulu üyeliği ve icra kurullarında yer alarak portföy şirketlerinin stratejik ve operasyonel süreçlerine de dahil oldu. 2018 sonrasında, girişim sermayesi dönemindeki erken aşama ve teknoloji işlerine odaklanma kararına paralel olarak farklı şirket ve projelerde danışmanlık görevleri üstleniyor. Finansal Teknoloji alanında en heyecan verici işlerin Kripto Para ve Blok Zincir etrafında yapıldığı düşüncesiyle bu konuda bilgi sahibi oldukça Medium'da yazılar yazdı. 2017'den itibaren fotoğraf konusundaki, okul yıllarından devam eden, çalışmalarını farklı kanallardan paylaşıma açtı. Google Books üzerinden yazdığı kısa yazıları ve fotoğrafları kitaplaştırarak yayınladı.Hulki Okan Tabak, Bitcoin'in kendi başına büyük bir adım olduğuna ve bu heyecan verici ekosistemin hayata geçmesinin zeminini hazırladığına hayal kurmadan ayakları yere basılı olarak inanıyor. Geçirdiği onca badireden sonra Kripto Paraların ve onların da ötesinde yeni kullanım alanları açan Blokzincir'in, Büyük Teknoloji Şirketleri'nin bireyin aleyhine bozmaya başladığı güç dengesinde anlamlı bir eşitleyicilik rolü olabileceğini düşünüyor. Her işin Blok Zincire uygun olmadığını ama bazı şeylerin tam uygun olduğunu ve Bitcoin'in bu sistemi destekleyecek sahipsiz, kurallı ve merkeziyetsiz finansal köşetaşı olduğu heyecanıyla geleceğe katkıda bulunmaya gayret ediyor.
https://www.btchaber.com/

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
470.000,07 TL 0,33%
ethereumETH/TRY
32.228,18 TL 0,98%
tetherUSDT/TRY
15,56 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
15,59 TL 0,07%
binance-coinBNB/TRY
4.740,93 TL 0,81%
xrpXRP/TRY
6,79 TL 0,68%
cardanoADA/TRY
8,87 TL 0,33%
solanaSOL/TRY
878,96 TL 2,69%
binance-usdBUSD/TRY
15,59 TL 0,13%
polkadotDOT/TRY
167,92 TL 0,32%
Bağlantıyı kopyala