Şirketler için Finansal Oranlar Her Şey midir?

sirketler icin finansal oranlar her sey midir

Finansal piyasalarda işlem yaparak kazanç sağlamak her geçen gün zorlaşıyor. Elbette eskiden de çok kolay değilmiş bu işler, ancak internet artık finansal piyasaların yayılma hızını tahmin edemeyeceğimiz boyutlara getirdi. Fiyatlar, internetten önceki yıllara göre daha hızlı aşağı ve yukarı yönlü hareket ediyor. Haberler çok hızlı yayılıyor, herhangi bir ülkede meydana gelen olağanüstü bir durum kıtalar ötesindeki bir şirketin fiyatlarını etkileyebiliyor. Hal böyle olunca profesyonel olmayan yatırımcının bilgisini her geçen gün artırması hayati bir önem taşıyor. Bu yatırımcılara bazen küçük yatırımcı diyoruz bazen amatör yatırımcı bazen bireysel yatırımcı…Adı her ne olursa olsun benim de dahil olduğum bu insanların tek derdi var o da reel piyasada kazanamadıkları parayı finansal piyasalardan kazanabilmek. Bunun için iki şeye ihtiyaç var. İkisi de insanoğlu için çok önemli; “zaman” ve “bilgi”. Elbette işlem yapacak kadar bir miktar para!

Zaman bulmak belki bilgiye göre biraz daha kolay gibi. Bilgiye ulaşmak daha doğrusu doğru bilgiye ulaşmak ise o kadar kolay değil. İnternetin faydası olduğu gibi zararı da çok! İnternet bilgiye ulaşmayı kolaylaştırsa da bilgi kirliliğini artırıyor. Herkesin her konuda fikrinin olduğu paylaşım sitelerinde doğru bilgilerin yanında inanılmaz hatalı bilgilerin olduğu da görülüyor.

Temel analiz zaman alan, meşakkatli bir yöntemdir. Sadece finansal oranları yorumlamak yetmez. İşe ilk önce dünya ekonomisinin genel hatları ile başlanır, ülke ekonomisinin durumuna bakılır, sektör analizi yapılır ve nihayet finansal oranlara sıra gelir. Sadece finansal oranlara bakmak hatalı kararlara sebebiyet verebilir.

Aysel Gündoğdu

Aysel Gündoğdu

Doç. Dr. Aysel GÜNDOĞDU, 1985 yılında doğdu. İlköğretim ve liseyi İzmir’de bitirdi. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sermaye Piyasası Bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği esnasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda staj yaptı. 2007–2010 yılları arasında finans sektöründe analist olarak çalıştı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Gündoğdu, ardından aynı Enstitüden Bankacılık Anabilim Dalında doktor unvanını aldı. 2018 yılında finans alanında doçentliğini alan Gündoğdu, halen bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam ediyor. Gündoğdu’nun bankacılık ve finans alanında yayımlanmış 17 kitabı, 100’ü aşkın uluslararası ve ulusal makale ve bildirisi mevcuttur. Aynı zamanda Banka ve Sermaye Piyasası Araştırmaları Dergisi’nin editörü olan Gündoğdu’nun çalışma alanı finans, yatırım ve davranışsal ekonomidir. Finansal teknoloji ve finansal hizmetler alanındaki şirketlere danışmanlık hizmeti veren Gündoğdu, kurumsal şirketlere eğitim, seminer ve danışmanlık hizmeti de sunmaktadır.
http://www.finansoloji.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
419.881,08 TL 0,17%
ethereumETH/TRY
33.517,51 TL 1,76%
tetherUSDT/TRY
17,93 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
17,93 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.442,17 TL 1,49%
xrpXRP/TRY
6,75 TL 0,57%
binance-usdBUSD/TRY
17,93 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
9,63 TL 0,10%
solanaSOL/TRY
734,65 TL 0,69%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 1,54%
Bağlantıyı kopyala