Singapur Merkez Bankası Stablecoin için Halka Danışacak

Singapur Merkez Bankasi Stablecoin için Halka Danişacak1

Kripto para, stablecoin ve CBDC. Blockchain’in en değerli ürünlerinden olan bu üç farklı versiyon, son dönemde düzenleyicilerin kitlenmesine neden olmuş durumda. El Salvador örneğinde olduğu gibi Bitcoin’i resmi olarak kabul eden ülkeler de bulunuyor, düzenleme çalışmalarında CBDC’lere yakın olanlar da. Singapur Merkez Bankası ise Fed’in yaptığı gibi kamuoyunun yorumunu almak istiyor.

Singapur Merkez Bankası Stablecoin için Halka Danışacak

Singapur Merkez Bankası Stablecoin Düzenlemesi için Kamuoyuna Soracak

Singapur sön dönemde aktif olarak kripto para düzenlemeleri üzerine çalışıyor. Stablecoin ve CBDC çıkmazında olan ülkenin merkez bankası, bu konuda çalışmalarını hızlandırdığını belirtirken bu çalışmalar için halında görüşüne başvuracaklarını açıkladı.

Konu hakkında konuşan Singapur Merkez Bankası yetkilisi Tharman Shanmuharatnam, ülkenin para otoritesinin stablecoin düzenlemelerini aktif oalrak araştırdığını söyledi. Shanmugaratnam, şu detaylara yer verdi:

“Kripto para piyasalarında, TerraUSD ve Luna token’larının çöküşünden başlayarak son zamanlardaki yüksek profilli başarısızlıklar zinciri yaşadı. Bu MAS’ın halkı defalarca uyardığı kripto para yatırımlarındaki yüksek riskleri gösteriyor”

Bununla birlikte asıl dikkat çeken kısım ise Shanmugaratnam’ın, önümüzdeki aylarda stablecoin düzenlemeleri için halka danışmayı planladıkları açıklaması oldu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
382.229,18 TL 7,31%
ethereumETH/TRY
29.478,24 TL 10,65%
tetherUSDT/TRY
18,10 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
18,07 TL 0,14%
bnbBNB/TRY
5.152,74 TL 2,65%
binance-usdBUSD/TRY
18,15 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
6,18 TL 5,83%
cardanoADA/TRY
8,31 TL 7,46%
solanaSOL/TRY
664,50 TL 4,12%
dogecoinDOGE/TRY
1,26 TL 5,02%
Bağlantıyı kopyala