Şili, CBDC’sini Yayınlama Planını Erteledi

Şili CBDCsini Yayinlama Planini Erteledi

Küresel olarak kripto para sektörü konusundaki çalışmalarını hızlandıran düzenleyiciler, bir taraftan da kendi CBDC çalışmalarını hızlandırıyor. Son olarak Şili Merkez Bankası ise piyasaya sürülmeden önce ürün üzerinde kapsamlı araştırma ve ek analizler yapacağını söyleyerek 2022’nin sonuna kadar bir CBDC yayınlama planlarını geri çekti.

Şili, CBDC'sini Yayınlama Planını Erteledi

Şili CBDC Planını Daha Çok Analiz için Erteledi

Şile Merkez Bankadı, ülkenin mevcut para ağına odaklanan bir rapor yayınladı ve ulusal para biriminin dijital bir versiyonunu çıkarmanın risklerini ve faydalarını inceledi. Görünüşe göre, merkez bankası ekonomik sistemi güçlendirebileceğine ve tüketicinin korunmasını sağlayabileceğine inanarak böyle bir finansal ürün konusunda iyimser:

“Bir CBDC, kapsayıcı, esnek ve insanların bilgilerini koruyan rekabetçi, yenilikçi ve entegre bir ödeme sistemine ulaşılmasına katkıda bulunacaktır.”

Banka bu ek olarak Şili pesosunun, kuruma göre suç operasyonlarında kullanılabilecek bitcoin gibi kripto para birimlerine uygun bir alternatif olabileceğini savundu:

“Bir CBDC ihracı, şu anda ödeme sisteminde çok küçük bir role sahip olmalarına rağmen, sanal para birimlerinin potansiyel olarak kitleselleşmesiyle ilgili zorluklarla yüzleşmek için iyi bir alternatiftir ve bu para biriminin işleyişini değiştirebilir. kullanımı yaygınlaşırsa, finansal piyasa ve para politikasının aktarımı.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
467.121,58 TL 3,41%
ethereumETH/TRY
31.698,04 TL 4,68%
tetherUSDT/TRY
15,48 TL 0,03%
usd-coinUSDC/TRY
15,51 TL 0,27%
binance-coinBNB/TRY
4.661,31 TL 3,17%
xrpXRP/TRY
6,67 TL 3,60%
cardanoADA/TRY
8,85 TL 3,82%
solanaSOL/TRY
856,04 TL 3,95%
binance-usdBUSD/TRY
15,53 TL 0,10%
polkadotDOT/TRY
169,35 TL 7,02%
Bağlantıyı kopyala