Anasayfa Kripto Paralar Siber Suçlular Ethereum Üzerinden 36 Milyon Dolar Kazandı

Siber Suçlular Ethereum Üzerinden 36 Milyon Dolar Kazandı

Blockchain araştırma şirketi Chainalysis'ın yayınladığı son rapora göre, siber suçlular Ethereum üzerinden geçtiğimiz yıl 36 milyon dolar kazandı. Suçluların kazancı bir önceki yıla göre iki kattan fazla arttı...

0
Siber Suçlular Ethereum

2017 yılında Ethereum (ETH) kullanıcıları kandırarak 17 milyon dolar toplamayı başaran siber suçlular, geçtiğimiz yıl 36 milyon dolarlık vurgun yaptılar. Blockchain araştırma şirketi Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapora göre, geçen yıl dolandırıcılar dolaşımdaki Ethereum’un sadece yüzde 0,01’ini çaldılar. Raporda, kullanıcıları hedef alan dolandırıcılık sayısının düşmesine rağmen gelirlerin arttığını belirtiliyor.

Dolandırıcılıkta En Çok Tercih Edilen Kripto Para Birimi

Chainalysis, Ethereum’un uzun süredir dolandırıcılıkta en çok tercih edilen kripto para birimi olarak bilindiğini öne sürüyor. Chainalysis, 2016’nın sonundan 2018’in sonuna kadar 2.000’in üzerinde dolandırıcılık amaçlı Ethereum adresini tespit etti. Firma, bu adreslerin 40.000’in üzerinde benzersiz kullanıcıdan fon aldığını belirtiyor. Özellikle rapor, 2018’de, çarpıcı bir şekilde yaklaşık yüzde 75’lik dolandırıcılık faaliyetinin gerçekleştiğine dikkat çekiyor. En popüler dolandırıcılık türleri arasında kimlik avı, ponzi şemaları ve ilk para teklifleri (ICO’lar) yer alıyor.

Şirket, 2017’de yapılan kimlik avı dolandırıcılığından sonra ponzi şemalarının pazarda doygunluğa ulaştığını söylüyor. Yani ponzi şemalarının kancasına daha az kullanıcı takıldı. Bu da dolandırıcılık yönetiminin ayı piyasasında pek etkili olmadığı anlamına geliyor. Ülkelerin kolluk kuvvetleri kripto para dolandırıcılığı konusunda oldukça etkin bir mücadele veriyorlar. Mesela Tayvan’da sahte bir kripto para yatırım programı yürüttüğü iddia edilen yedi kişi geçtiğimiz günlerde tutuklanarak hapis cezasına çarptırıldı. Tayvan gibi birçok ülkede de kripto para dolandırıcılığıyla oldukça kararlı bir şekilde mücadele ediliyor.