ShapeShift CEO’su: Kayıt Dışı Menkul Kıymet, Uydurma Bir Suç

erik

ShapeShift borsasının CEO’su ve kurucusu Erik Voorhees, kayıtsız menkul kıymet satışı ile ilgili düşüncelerini paylaştı. Voorhees, Ripple’ın (XRP) çektiği sıkıntılara benzer bir sıkıntıyı kendisinin de çektiğini dile getirdi.

Voorhees, bu “uydurma suç” sebebiyle bir yıla yakın bir süre boyunca SEC ile uğraşmak zorunda kaldığını dile getirdi. Sonuç olarak CEO, nihayetinde SEC ile anlaşabilmek için avukatlara yüz binlerce dolar harcamak zorunda kaldığını iddia etti.

Nisan 2012’de Bitcoin (BTC) henüz 10 doların altında işlem görürken Voorhees, kullanıcıların Bitcoin kullanarak zarla bahis yapmalarına izin veren bir zar oyunu web sitesi olan SatoshiDICE’i başlattı.

Ertesi yıl Temmuz 2013’te Voorhees, siteyi 126.315 Bitcoin karşılığında sattı. O sıralarda bu Bitcoin ile yapılan en büyük anlaşmalardan bir tanesiydi. Ancak SEC, Haziran 2014’te Voorhees’ten SatoshiDICE’deki hisselerini kayıtsız bir teklif yoluyla halka sattığı için ücret aldı. Ancak Voorhees, federal otorite ile bir anlaşmaya vardı ve 35 bin dolar ceza ödedi.

Olayı hatırlatan Voorhees, kayıt dışı menkul kıymet satışının aslında uydurma bir suç olduğuna inandığını söyledi.

“Bundan önce de hükümetin hayranı değildim. Düzenleyicilerin bir çoğunun iyi niyetli olduğuna inansam da bunların zararlı etkilerinin olduğunu düşünüyorum. Özellikle iyi şeyler inşa etmeye çalışan insanlara.”

 

Cem Yavuz

Cem Yavuz

2 Ekim 1992 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Cem Yavuz, ilköğretimi yine doğduğu şehirde tamamladı. Liseyi İstanbul’da okuyan Cem, tarihe olan ilgisi sebebiyle üniversite eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Tarih bölümünde tamamladı. Cem’in ilk iş deneyimi arşiv çalışmaları üzerine oldu. Bahçelievler Belediyesi’nin tapu arşivinde görev alan Cem, web siteleri için makale yazmaya ise 2014 yılında başladı. 2014 yılından beri aktif olarak onlarca farklı konuda makale kaleme aldı. Cem bu süreç içerisinde, birçok tanınmış markanın web sitesi içeriklerini de üretti. Cem üniversiteden mezun olmasının ardından farklı sektörlerde de çalıştı. Ünlü bir GSM operatörünün tanıtımı üzerine çeşitli görevlerde bulunan Cem, tekstil sektöründe de bir yıldan fazla çeşitli görevler yaptı. Cem, ilk olarak devlet okulunda tarih öğretmenliği stajını tamamladı. Daha sonra özel bir kuruluşta bir dönem tarih öğretmenliği de yaptı. Cem’in kripto para sektörüne girişi ise 2017 yılındaydı. Kripto paralarla tesadüfen tanışan Cem, Ethereum’u oldukça ilgi çekici bulmuş ve bu konuyu araştırma yoluna gitmişti. Çeşitli kripto para borsaları ve web siteleri için rehber içerikler kaleme aldı. Rehber içerikler daha çok kripto paraların tanıtımı üzerineydi. Ayrıca blockchain teknolojisi ve kripto para madenciliği hakkında da birçok bilgilendirici yazı kaleme aldı. Daha sonra çeşitli kripto para haber sitelerinde düzenli olarak yazarlık yapan Cem, şu anda Kriptomeda yayınlarından Coinkolik ve BTCHaber’de editör olarak görev yapıyor. Cem’in kripto paraların yanı sıra farklı ilgi alanları da bulunuyor. Tarih lisans eğitimini tamamlayan Cem, hala tarihle ilgilenmeyi sürdürüyor. Özellikle Ortaçağ Türk Tarihi konusunda oldukça ilgi duyan Cem, bir dönem yerel bir gazetede tarih ağırlıklı köşe yazıları da kaleme aldı. Cem’in hobileri arasında edebiyat, sinema ve spor önemli bir yer tutuyor. Özellikle Rus edebiyatına yoğun bir ilgisi olan Cem, modern klasiklerle de bir hayli ilgi duyuyor. Cem’in tarihi filmlere de büyük bir ilgisi söz konusu. Özellikle Ortaçağ’ı konu alan filmleri yakınen takip ediyor. Cem birçok spor branşını da takip ediyor. Futbol, basketbol ve tenis, Cem’in en çok takip ettiği spor branşları arasında yer alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 374.675,83 TL 1,83%
ethereum
Ethereum (ETH) 26.409,96 TL 0,96%
tether
Tether (USDT) 8,64 TL 0,11%
cardano
Cardano (ADA) 18,76 TL 0,39%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.220,60 TL 0,16%
xrp
XRP (XRP) 8,16 TL 1,08%
solana
Solana (SOL) 1.217,94 TL 1,69%
polkadot
Polkadot (DOT) 255,69 TL 0,63%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,64 TL 0,14%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,86 TL 0,26%
Copy link
Powered by Social Snap