Anasayfa Haberler Shamir’in Sırrı Yöntemi Dijital Varlıklarda Kullanılabilir

Shamir’in Sırrı Yöntemi Dijital Varlıklarda Kullanılabilir

"Shamir’in Sırrı" adı verilen yöntemin dijital varlıklarda kullanılabileceği üzerinde duruluyor...

0

Kripto pazarına ilk giren yatırımcılar, ilk kez dijital varlık satın aldıklarında şaşkınlık yaşayabilir. Bu varlıklar teknolojik oldukları için hisse senedi veya altın gibi bir hissiyatı yatırımcılara yaşatamaz. Tamamen dijital olmaları saklama noktasında da problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu konuda uzmanlaşan kişiler ise yeni yatırımcılara özel anahtarların güvence altına alınması gerektiği tavsiyesinde bulunur.

Daha İyi Koruma

“Shamir’in Sırrı” adı verilen yöntem sayesinde, 12-24 kelimeden oluşan özel anahtar ile birlikte dijital varlıklar çok daha iyi saklanabilir. Bu yöntem mevcut saklama metotları arasında en iyisi olsa da birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Dijital varlıklar fonlarda, borsalarda veya saklama cüzdanları gibi üçüncü bir tarafta tutulması durumunda, kişi varlıklarının tam anlamıyla kontrolüne sahip değildir. Cüzdan hizmetinin saldırıya uğraması veya fon ile borsaların hacklenmesi durumunda dijital varlıklar çalınabilir ve yatırımcı mağduriyet yaşayabilir. Bu noktada ise Shamir’in Sırrı yöntemi devreye girmektedir. Kişi 12 ile 24 kelimelik anımsatıcı bir cümle kullanarak şifreli para birimlerini koruyabilir. Sürekli yeni cüzdan açan kullanıcılar ise şifreleri unutmamak adına koydukları cümleleri kağıtlara yazıp fiziksel olarak saklıyorlar.

Dijital varlıklara koyulan şifrenin bir kağıt parçasında yazması, ancak kişinin kağıdı sakladığı yer bulunduğunda çalınabilir. Bu yöntem görece birçok saklama yönteminden çok daha başarılıdır. İsrailli bir uzman tarafından ortaya atılan bu yöntem aslında farklı varyasyonları sebebiyle muhteşem bir şifreleme yöntemidir ve sadece kripto alanında değil birçok alanda da kullanılmaktadır.